سرانجامِ «اوباماکر» چه خواهد شد؟

سرانجامِ «اوباماکر» چه خواهد شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از وقفه انتخاباتی در ایالات متحده، قانون خدمات درمانی پیشنهادی اوباما موسوم به «اوباماکر» میان دو حزب اصلی این کشور تنش ایجاد کرده است.

آگهی

پس از وقفه انتخاباتی در ایالات متحده، قانون خدمات درمانی پیشنهادی اوباما موسوم به «اوباماکر» میان دو حزب اصلی این کشور تنش ایجاد کرده است. باراک اوباما برای آخرین دفاع از اصلاحات پیشنهادی اش در سامانه خدمات درمانی این کشور راهی کنگره این کشور شد.

همزمان مایک پِنس معاون رئیس جمهوری آینده این کشور اعلام کرد قانون موسوم به «مصوبه خدمات درمانی مقرون به صرفه» را لغو خواهد کرد. وی گفت: «شالوده جایگزین کردن اوباماکر، چنانکه باید و از مسیر قانونی در هفته ها و ماههای پیشِ رو فراهم خواهد شد. اما مردم آمریکا در ماه نوامبر به تغییر رأی دادند و این تغییرات با لغو و جایگزینیِ اوباماکر شروع می شود.»

اما دفاع دموکراتها در برابر این حرکت جمهوریخواهان چندان استوار نیست. آنها فقط استدلال می کنند که لغو این قانون موجی از ناخشنودی را به همراه دارد و حزب رقیب هم هنوز جایگزینی برای آن ندارد.

برنی ساندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت می گوید: «آنها (جمهوریخواهان) هیچ ایده ای ندارند. می خواهند قانون را لغو کنند تا زمان بخرند و بعد یک برنامه جایگزین دست و پا کنند. نمی شود خانه مردم را بدون داشتن خانه جایگزین خراب کرد.»

پیش از به اجرا درآمدن قانون خدمات درمانیِ اوباماکر، ۴۷ میلیون نفر از جمعیت ۳۲۰ میلیون نفری ایالات متحده از بیمه درمانی بی بهره بودند. اما با اجرای این قانون از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۲۰ میلیون نفر از آنها بیمه شده اند.

قانون موسوم به خدمات درمانی مقرون به صرفه که از سال ۲۰۱۰ با امضای اوباما اجرایی شد برای حزب دموکرات بهایی گزاف داشت چرا که جمهوریخواهان بیش از ۵۰ بار تلاش کردند تمام یا بخشهایی از آن را لغو کنند تا جایی که حتی برای باطل کردن آن به دادسرای عالی ایالات متحده نیز شکایت بردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده هم درباره اوباماکر گفت: «در زمینه خدمات درمانی، از شر اوباماکر خلاص می شویم، آن را لغو و جایگزین می کنیم. این قانون سبب افزایش دائمی بهای بیمه می شود. ما می خواهیم به بیماران و مصرف کنندگان در سرتاسر کشور حق انتخاب بدهیم.»

در عین حال ترامپ یک روز پس از تنها دیدارش با اوباما در کاخ سفید کمی از تندی لحنش درباره اوباماکر کاست و گفت این طرح به کمی «اصلاحات» نیاز دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۳ سوالی که باید درباره رژیم غذایی‌تان از خود بپرسید

معترضان به جنگ غزه مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی با حضور بایدن، اوباما و کلینتون را مختل کردند

چطور در تعطیلات نوروز وزن خود را حفظ کنیم