فورد بدلیل توقف پروژه تاسیس کارخانه در مکزیک باید کمکهای این کشور را پس دهد

فورد بدلیل توقف پروژه تاسیس کارخانه در مکزیک باید کمکهای این کشور را پس دهد
نگارش از Soroush Alavi

شرکت خودروسازی فورد پروژه ساخت کارخانه جدید در ایالت سن لوئیس پوتوزی واقع در مکزیک را منتفی اعلام کرد.

شرکت خودروسازی فورد پروژه ساخت کارخانه جدید در ایالت سن لوئیس پوتوزی واقع در مکزیک را منتفی اعلام کرد. این امر واکنش مقامات ایالتی و دولتی را درپی داشته است. از فورد خواسته شده کمک های ایالتی برای اجرای این پروژه را پس دهد.

وزارت دارایی مکزیک نیز در واکنش به تصمیم فورد نامه ای منتشر کرده و در آن این کمپانی را ملزم کرده کمک های ایالتی برای تاسیس این کارخانه را بازپرداخت کند.

اجرای این طرح یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری می توانست به اشتغالزایی برای ۲ هزار و ۸۰۰ نفر منجر شود.

یک شهروند مکزیکی در واکنش می گوید: «همیشه کارهایی را که آمریکایی ها نمی خواهند بکنند را به عهده داریم. بنابراین منتظرم ببینم اگر این کارخانه در آمریکا تاسیس شود، چه اتفاقی خواهد افتاد. ببینیم آیا آمریکایی ها کاری را که ما قبول می کردیم را به عهده خواهند گرفت.»

خوان مانوئل کارراس، فرماندار ایالت سن لوئیس پوتوزی گفت: «فرمانداری ایالت و شرکت فورد براساس توافق حاصله در صورت فسخ پیش از موعد قرارداد عمل خواهند کرد که شامل بازپرداخت کامل هزینه ها و سرمایه گذاریهای ایالت برای اجرای این پروژه می شود.»

فورد در نظر دارد به جای اجرای این پروژه در کارخانه خود واقع در میشیگان به سرمایه گذاری معادل ۷۰۰ میلیون یورو روی آورد.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی اعلام کرده بود نباید اجازه داد کمپانی های آمریکایی فعالیتهای خود را به کشورهایی چون مکزیک منتقل کنند. وی با انتشار توییتی در روز سه شنبه شرکت جنرال موتورز را تهدید کرده در صورتی که مدلهای خود را در آمریکا مونتاژ نکند مالیات سنگینی پرداخت خواهد کرد.

مطالب مرتبط