Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیپلمات های روسی و خانواده هایشان به مسکو بازگشتند

دیپلمات های روسی و خانواده هایشان به مسکو بازگشتند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

علیرغم توصیۀ وزارت خارجۀ روسیه به ولادیمیر پوتین به اقدام مشابه، رئیس جمهوری این کشور دستور اخراج دیپلمات های آمریکایی از مسکو را صادر نکرده است.

آگهی

در پی افزایش تنش میان آمریکا و روسیه، دیپلمات های روسی روز یکشنبه پس از ترک واشنگتن به مسکو بازگشتند. دیپلمات های روسیه به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور و در پی تایید دخالت مسکو توسط سازمان اطلاعات آمریکا در حملۀ سایبری به ایمیل های دموکرات ها در جریان انتخابات این کشور، از آمریکا اخراج شده اند.

جان مک کین، سناتور آریزونا و عضو حزب جمهوریخواهان با حمایت از این اقدام باراک اوباما می گوید: « ما برای تحریم های بیشتر علیه روسیه همکاری خواهیم کرد. این حملۀ سایبری یک حمله به ایالات متحدۀ آمریکا بود و ما باید با این عنوان با آن مقابله کنیم. فکر می کنم ساختارهای مالی و دیگر بخش های اقتصادی روسیه باید مخاطب [و هدف اقدامات] ما قرار بگیرد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا که از روز بیستم ژانویه وارد کاخ سفید می شود، از اقدام دولت را مورد انتقاد قرار داده و گزارش سازمان اطلاعا آمریکا را زیر سوال برده است. دونالد ترامپ در مهمانی شب سال نو در این باره گفت: « من فقط می خواهم که آنها مطمئن شوند چرا که این مساله واقعا جدی است. اگر شما در مورد گزارش این سازمان در مورد سلاح های کشتار جمعی [عراق در زمان صدام] نگاه کنید واقعا یک فاجعه بود. آنها اشتباه کردند و بهمین دلیل از آنها می خواهم که در این باره مطمئن شوند. فکر می کنم درست نخواهد بود اگر در این باره اشتباه کنند و دقیق ندانند.»

رئیس جمهوری منتخب آمریکا همچنین گفته است اطلاعاتی دارد که دیگران به آن دسترسی ندارند و روز سه شنبه یا چهارشنبه این اطلاعات را فاش خواهد کرد. دونالد ترامپ همچنین با بیان اینکه یافتن کسانیکه حملۀ سایبری می کنند بسیار دشوار است، گفته است کامپیوترها قابل اعتماد نیستند.

علیرغم توصیۀ وزارت خارجۀ روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور به اقدام مشابه، وی دستور اخراج دیپلمات های آمریکایی را صادر نکرده است. تحلیلگران می گویند رئیس جمهوری روسیه تصمیم گیری در این باره را به پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید و عملکرد وی موکول کرده است.

علاوه بر اخراج دیپلمات های روسی و خانواده های آنها از آمریکا، باراک اوباما دستور تحریم علیه دو سازمان اطلاعاتی روسی و همچنین ۹ شخصیت این کشور را نیز صادر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: هیچ دیپلمات آمریکایی را اخراج نمی کنیم

آمریکا ۳۵ دیپلمات روس را اخراج کرد

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه