Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بررسی مجدد پرونده انفجار آمیا: رئیس جمهور سابق آرژانتین متهم به لاپوشانی نقش ایران

بررسی مجدد پرونده انفجار آمیا: رئیس جمهور سابق آرژانتین متهم به لاپوشانی نقش ایران
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادگاهی در آرژانتین دستور داد که تحقیقات جدیدی در مورد اتهام‌های وارده به رئیس جمهور سابق آرژانتین در رابطه با انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس انجام گیرد. وی متهم شده بود که نقش ایران در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در این مرکز را «لاپوشانی» کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک دادگاه استیناف آرژانتین روز پنجشنبه نهم دی ماه حکم به بازگشایی مجدد تحقیقات در رابطه با اتهام «لاپوشانی» کریستینا فرناندز، رئیس جمهور سابق این کشور در باره نقش جمهوری اسلامی در بمبگذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس را صادر کرد.


آلبرتو نیسمان، دادستان سابق آرژانتین

در سال ۱۹۹۴ انفجاری در مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس، منجر به کشته شدن ۸۵ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ تن شد. جمهوری اسلامی ایران که بارها متهم به دست داشتن در این انفجار شده است، همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

آلبرتو نیسمان، دادستان سابق آرژانتین، کریستینا فرناندز، رئیس جمهور سابق این کشور و دولت او را به مخفی کردن شواهد مرتبط با نقش ایران در انفجار آمیا متهم کرده بود. دادستان سابق آرژانتین؛ محسن رضایی، علی اکبر ولایتی، اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد وحیدی، علی فلاحیان، هادی سلیمانی‌پور و عماد مغنیه را متهم کرده بود که در انفجار آمیا دست داشته‌اند.

آلبرتو نیسمن، دادستان سابق آرژانتین گفته بود رئیس جمهور سابق این کشور در ازای معاملات تجاری کلان با تهران، تلاش کرده تا نقش ایران در انفجار آمیا را لاپوشانی کند. دادستان آرژانتین درصدد بود گزارش خود را در ماه ژانویه ۲۰۱۵ به کنگره این کشور ارائه کند، اما ۲ روز پیش از ارائه گزارش، جسد وی را در حالی که گلوله‌ای به سرش شلیک شده بود و تپانچه‌ای هم کنارش قرار داشت در منزلش کنار وان حمام یافتند. در آن مقطع بازرس این پرونده گفت که آقای نیسمان خودکشی نکرده و به قتل رسیده است. دادگاهی هم به ادعاهای آقای نیسمان رسیدگی و خانم فرناندز را تبرئه کرد، اما با حکم روز پنجشنبه دادگاه استیناف مجددا به اتهام‌های رئیس جمهور سابق آرژانتین رسیدگی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران در کنار میانمار و کره‌شمالی همچنان در فهرست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی باقی ماند