شینزو آبه و باراک اوباما بر عرشۀ یو اس اس آریزونا حضور یافتند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شینزو آبه و باراک اوباما بر عرشۀ یو اس اس آریزونا حضور یافتند

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز سه شنبه در بندر پرل هاربر حاضر شد و مورد استقبال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفت.

نخست وزیر ژاپن که همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد حملۀ نیروهای ژاپنی به پایگاه نیروی دریایی پرل هاربر به آمریکا سفر کرده است از ناو «یو اس اس آریزونا» که در این حمله محل کشته شدن بیش از هزار تفنگدار نیروی دریایی آمریکا بود، بازدید کرد.

وی در سخنانی با اشاره به جنگ و ناآرامی در برخی از مناطق دنیا گفت: « دنیا به روح مدارا و قدرت آشتی بویژه در این زمان نیازمند است. کشورهای ما که هر کدام نفرت را ریشه کن کردند و توانستند رابطه شان را بر دوستی شکل بدهند. ما با اعتماد به ارزش های مشترک، این مسئولیت را داریم که اهمیت مدارا و قدرت آشتی را به دنیا نشان بدهیم.»

شینزو آبه در این سفر که نخستین سفر یک مقام ژاپنی به بندر پرل هاربر است، مرگ آمریکایی ها را در این حمله که موجب ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم شد، تسلیت گفت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که سال گذشته به هیروشیما سفر کرده بود، با اشاره به حضور نخست وزیر ژاپن در این بندر گفت: « این حضور به ما یادآوری می کند که میان ملت ها و مردم همه چیز ممکن است. جنگ ها می توانند پایان یابند و بدترین مخالف می تواند به قوی ترین متحد تبدیل شود. ثمرۀ صلح همیشه از بیشتر از غنیمت جنگی است.»

بیش از ۲۳۰۰ ملوان و تفنگدار دریایی آمریکایی در جریان حملۀ نیروی دریایی و هوایی ژاپن به این بندر کشته شدند و دهها ناو و زیردریایی آمریکا نیز از بین رفت.