ترامپ: شورای امنیت تبدیل به باشگاهی برای گپ زدن اعضا شده است

ترامپ: شورای امنیت تبدیل به باشگاهی برای گپ زدن اعضا شده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در واکنش به تصویب قطعنامۀ ۲۳۳۴ شورای امنیت علیه شهرک سازی ها توسط اسرائیل این شورا را «باشگاهی برای دور هم جمع شدن اعضای آن و گپ زدن»…

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در واکنش به تصویب قطعنامۀ ۲۳۳۴ شورای امنیت علیه شهرک سازی ها توسط اسرائیل این شورا را «باشگاهی برای دور هم جمع شدن اعضای آن و گپ زدن» نامید.

آمریکا با رای ممتنع به این قطعنامه، از حق وتوی خود در حمایت از این کشور استفاده نکرده است. این قطعنامه که بر توقف فوری شهرک سازی در اراضی اشغالی بویژه در شرق بیت المقدس تاکید کرده است، با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع روز جمعه به تصویب رسید.

دونالد ترامپ گفته است تحت ریاست جمهوری وی شرایط در شورای امنیت تغییر خواهد یافت.

روابط باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو طی سالهای اخیر در مورد سیاست های اسرائیل بویژه ادامۀ شهرک سازی ها در اراضی اشغال شده توسط این کشور از ۱۹۶۷ پرتنش بود و عدم استفاده از وتو برای نخستین بار از سال ۱۹۸۰ به اینسو توسط آمریکا اوج این تنش بحساب می آید. نخست وزیر اسرائیل در انتقاد از باراک اوباما، عدم وتوی این قطعنامه را اقدامی شرم آور از سوی رئیس جمهوری آمریکا دانسته است.

این قطعنامه اگرچه ارزش حقوقی ندارد اما می تواند در شکایات علیه اسرائیل برای زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی مورد استفاده فلسطینی ها قرار بگیرد.

بنیامین نتانیاهو در پاسخ به این قطعنامه دستور ساخت ۴۲ ساختمان جدید در منطقۀ کریات اربع در کرانۀ باختری را صادر و این اقدام را پاسخی به جهان در مقابل حمله به اسرائیل عنوان کرده است.

بیش از ۵۷۰.۰۰۰ اسرائیلی در کرانۀ باختری و شرق بیت المقدس در شهرک هایی که در اراضی اشغالی ساخته شده است زندگی می کنند و توقف این شهرک سازی ها یکی از شرط های فلسطینی ها برای ادامۀ مذاکرات صلح است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا محکومیت احتمالی ترامپ در دادگاه می‌تواند مانع از بازگشت او به کاخ سفید شود؟

افزایش احتمال تعطیلی دولت آمریکا؛ چه کسانی آسیب می‌بینند؟

ترامپ رئیس ستاد ارتش آمریکا را لایق اعدام دانست؛ میلی: برای حفاظت از خانواده‌ام اقدام می‌کنم