تصاویر تکان دهنده گورخواب های نصیر آباد و نامه اصغر فرهادی به رئیس جمهور

تصاویر تکان دهنده گورخواب های نصیر آباد و نامه اصغر فرهادی به رئیس جمهور
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش رسانه های ایران، بیش از یکماه است که در گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار، بیش از ۵۰ کارتن خواب از شدت سرما به گورهای خالی پناه آورده اند.

آگهی

به گزارش رسانه های ایران، بیش از یکماه است که در گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار، بیش از ۵۰ کارتن خواب از شدت سرما به گورهای خالی پناه آورده اند.

روزنامه شهروند، روز سه شنبه ۷ دیماه گزارش و تصاویر تکان دهنده ای را که مریم روستایی گزارشگر روزنامه از این گورخواب ها تهیه و منتشر کرده که موجب بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی شده است.

بنا به این گزارش «عده ای درون گورستان و در قبرهای از پیش آماده شده و چندین خانواده در اطراف گورستان، در منطقه بلوک زنی و زیر کانال در چادر زندگی می کنند. در درون گورستان، ٣٠٠ گور از پیش آماده وجود دارد که ٥٠ کارتن خواب دست کم ٢٠ گور را اشغال کرده اند. در هر گور یک نفر و گاهی هم سه تا چهار نفر زندگی می کنند.»

اصغر فرهادی کارگردان و فیلمساز در واکنش به این گزارش طی نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور نوشت: «امروز گزارش تکان دهنده زندگی مردان، زنان و کودکانی را که در گورهای یکی از قبرستان های اطراف تهران شب های سرد را به صبح می رسانند خواندم و اکنون سراسر وجودم شرم است و بغض. به بهانه این نامه به شما، قصد دارم همه آنانکه در این سرزمین و در این سی و چند سال مسئولیتی داشته و دارند را سهیم این شرمساری کنم.»

In pictures: homeless Iranians find shelter from cold in empty gravesپایگاه خبری قانون نیز خبر داده است که صبح روز سه شنبه بسياري از خبرنگاران و انجمن هاي خيريه براي رسيدگي به وضعيت اين كارتن خواب ها به گورستان نصيرآباد مراجعه كردند كه با گورستاني خالي مواجه شدند.

به گزارش این سایت خبری: «بازهم به جاي حل مسئله صورت مسئله را پاك كردند، پس از انتشار گزارشي در روزنامه شهروند درباره گورخواب هاي شهرنصير آباد شهرستان شهريار، مسئولان اين شهرستان دريك طرح ضربتي صبح امروز با ضرب و شتم اين كارتن خواب ها اقدام به بيرون راندن آنها از اين گورستان كردند. نكته جالب توجه اينجاست شهرباغستان كه گورستان نصيرآباد در آن واقع شده است؛ داراي بيشترين كمپ هاي ترك اعتياد در استان تهران است.»

اصغر فرهادی در بخش دیگری از نامه خود به رپیس جمهور آورده است: «ما که تنها نظاره گر و شنونده فراموشکار رنج هائیم. چه کسی امروز از آن پدری که خود را از پل عابر پیاده خیابان میرداماد به دار کشید و در یادداشتی که از جیب خالی اش پیدا شد نوشت «هزینه درمان بیماری چشم هایم را نداشتم» سخنی می گوید؟ آن اندک کسانی نیز که دلسوزانه می گویند با انگ سیاه نمایی مورد هجمه اند. انگ سیاه نمایی فراری ست رو به جلو از سوی مسئولان برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی ها.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد