Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قیمت دلار بالای ۴۱۰۰ تومان و صدور مجوز معامله ارز به نرخ آزاد در بانک ها

قیمت دلار بالای ۴۱۰۰ تومان و صدور مجوز معامله ارز به نرخ آزاد در بانک ها
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

قیمت دلار در بازار ارز ایران که از هفته های گذشته افزایش چشمگیری داشته روز یکشنبه ۵ دیماه به بالای ۴۱۰۰ تومان رسید و تا ۴۱۳۰ تومان نیز معامله شد.

این بالاترین شاخص افزایش نرخ دلار پس از توافق هسته ای (برجام) است و مسئولان بانک مرکزی ایران علت را بیشتر مربوط به افزایش تقاضای خرید دلار مقارن با جشن های سال نوی مسیحی دانسته و اظهار امیدواری کرده اند که با آغاز سال نوی میلادی قیمت دلار کاهش خواهد یافت.

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران اوائل آذرماه پیش بینی کرده بود که افزایش نرخ ارز پس از تعطیلات سال نوی میلادی متوقف می شود. وی اضافه کرده بود: «در مقطعی با افت شدید و ناپایدار نرخ ارز، اینجانب عنوان نمودم که این کاهش منطقی و پایدار نیست و امروز نیز از همان نگاه و منظر اعلام می‌کنم که افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر نیز یک شوک انتظاری است و پایدار نخواهد بود.»

با این حال برخی کارشناسان اقتصاد، افزایش ارزش دلار و تاثیر آن بر اقتصاد ایران را زودگذر نمی دانند، زیرا دلیل این افزایش قیمت را از جمله افزایش نرخ بهره در آمریکا و تاثیر آن در بازارهای جهانی ارزیابی می کنند، که با توجه به وابستگی اقتصاد ایران به درآمد ارزی حاصل از فروش نفت بر پایه دلار، می تواند موجب گرانی کالاهای مصرفی اساسی و افزایش نرخ تورم شود.

علاوه بر دلار، قیمت سایر ارزهای معتبر جهانی نیز طی هفته های اخیر در بازارهای ایران با افزایش روبرو بوده است.

روز شنبه ۴ دیماه، بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای اعلام کرد که با توجه به فراهم شدن زمینه اجرایی «دستورالعمل و ضوابط خرید و فروش ارز به نرخ بازار توسط شبکه بانکی»، از فعالان اقتصادی دعوت می کند به منظور تامین ارز مورد نیاز خود، به بانک های دارای مجوز فعالیت ارزی مراجعه کنند.

بر اساس این بخشنامه، بانک‌ها‌ می‌توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارز ورودی به کشور را از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران و سرمایه گذاران خارجی و دفاتر نمایندگی بانک ها، به نرخ آزاد خریداری کنند.

همچنین بانک‌ها می‌توانند ارزهای خریداری شده موضوع این دستورالعمل را در چارچوب مجموعه مقررات ارزی و یا از طریق صرافی‌های معتبر به فروش برسانند؛ ضمن اینکه فروش ارز خریداری شده به سایر بانک‌ها و صرافی‌ها نیز مجاز است. به این ترتیب نرخ خرید و فروش ارز بر اساس توافق بانک و مشتری تعیین خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد جدید در بازار ارز ایران؛ قیمت دلار از مرز ۵ هزار تومان گذشت

دلار در ایران رکورد شکست

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد