Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امام جمعه تهران: بعضی‌ها نان‌شان در مسئله رفع حصر است

امام جمعه تهران: بعضی‌ها نان‌شان در مسئله رفع حصر است
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

امام جمعه تهران با حمله به معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران و رهبران جنبش سبز گفت: «اگر روزی دادگاهی برگزار شود، اتهامات سنگینی برای سران فتنه قابل احصاء است.» اصول‌گرایان و نزدیکان آقای خامنه‌ای از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی به عنوان «سران فتنه» یاد می‌کنند. مهدی کروبی، میرحسین موسوی و خانم زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران روز جمعه سوم دی ماه در خطبه‌های نماز جمعه تهران در پاسخ به کسانی که خواستار برگزاری دادگاه برای رهبران جنبش اعتراضی ۸۸ هستند گفت: «اگر روزی قرار باشد دادگاهی برگزار شود جرم‌های سنگین تعرض به بانوان چادری، از بین بردن اعتبار بین‌المللی، آتش کشیدن مساجد، هموار کردن راه تحریم و از بین بردن اعتقادات ریشه‌دار مردم جزو این جرایم است.»

صدیقی امام جمعه تهران گفت:
کسانی که امروز سخن از #رفع_حصر می زنند، با چه انگیزه ای این مطلب را طرح می‌کنند و آیا می فهمند که چه می گویند؟ pic.twitter.com/eSHUmPGd98

— روزنامه شهروند (@shahrvand_paper) December 23, 2016

وی گفت: «برخی‌ها حرف‌های بی‌ربط می‌زنند و نان‌شان در این است و می‌گویند که مسئله حصر باید از بین برود. آیا ما می‌دانیم چه می‌گویند. این مسائل از کجا آب می‌خورد و با چه انگیزه‌ای است. فتنه‌گران هم با اصل ولایت مقابله کردند هم با ولی.»

پیش از سخنان امام جمعه تهران، مجتبی ذوالنور نماینده مجلس دهم نیز در سخنانی با انتقاد از رهبران معترض سال ۸۸ گفت: «جایگزین رفع حصر آزادی نیست وهیچ‌کس حق ندارد از جایگاه رئیس یک قوه در بیان رفع حصر سوء استفاده کند.»

به گزارش خبرگزاری فارس ذوالنور افزود: «اگر عدل اسلامی بخواهد درباره سران فتنه اجرا شود چیزی کمتر از چندین اعدام در انتظار آنها نخواهد بود و امروز حصر سران فتنه پرده‌ای از رافت اسلامی است نه جفا در حق آنها چون اگر حصر برداشته شود جایگزین آن آزادی نیست و با این همه جنایت در حق مردم و نظام غیر از اعدام جایگزین دیگری وجود ندارد، بنابراین چرا برخی این همه زمینه‌سازی کرده و ذهن مردم را خراب و برای نظام سلطه امید واهی درست می‌کنند.»

تسنیم-حجت‌الاسلام ذوالنور پیش از خطبه‌های نمازجمعه: کسیکه درراس قوه‌ای قرار دارد نمی‌تواند ازجایگاه رأس یک قوه دربیان رفع حصر سوءاستفاده کند pic.twitter.com/UWH8XF7y3y

— روزنامه شرق (@SharghDaily) December 23, 2016

در سال‌های گذشته برخی از شخصیت‌های سیاسی ایران از جمله علی مطهری نماینده مجلس خواستار رفع حصر خانگی میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده‌اند. مهدی کروبی نیز سال گذشته با نگارش نامه‌ای به حسن روحانی از وی خواسته بود تا بر اساس اصل ۱۶۸ قانون اساسی در دفاع از حقوق شهروندان، از «حاکمیت مستبد» جمهوری اسلامی بخواهد تا دادگاهش را برگزار کند.

همچنین حمله امام جمعه تهران به رهبران اعتراضات سال ۸۸ در حالی است که روز پنجشنبه محمدرضا عارف نماینده مجلس دهم و از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان روند پیگیری رفع حصر را مثبت ذکر کرده بود. آقای عارف گفته بود: «مسئله حصر جزو مطالبات بخشی از جامعه، دانشجویان و دانشگاهیان بوده است و در حال حاضر هم پیگیری می‌شود که امیدواریم با تدبیر و حوصله، مسئله حل شود.» حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال ۱۳۹۲ وعده داده بود تا موضع حصر رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ را حل کند.

عارف در جمع خبرنگاران:
روند پیگیری مسئله حصر را مثبت می‌بینم/ حقوق شهروندی جزو مطالبات مردم استhttps://t.co/gYs2Yq232C

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) December 22, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

درخواست مردی از ژاندارمری ایتالیا: زندگی با همسرم جهنم است مرا زندانی کنید

دختر حاکم دبی سرانجام از امارات خارج شد؛ «حالا آزادانه می‌توانم سفر کنم»