بانک مرکزی ایران: با آغاز سال نوی میلادی، قیمت دلار پائین می‌آید

بانک مرکزی ایران: با آغاز سال نوی میلادی، قیمت دلار پائین می‌آید
نگارش از Soroush Jafari

بانک مرکزی ایران در واکنش به افزایش قیمت دلار آمریکا می‌گوید که تقاضای بالا در بازار ارز که سبب افزایش قیمت دلار شده است، با آغاز سال نوی میلادی فروکش می‌کند.

روز چهارشنبه اول دی ماه قیمت دلار آمریکا در بازار غیر رسمی ارز ایران به بیش از چهار هزار تومان رسید. اما در حالی که صرافی‌ها، این افزایش را ناشی از بالا بودن تقاضا برای خرید دلار و متناسب نبودن آن با حجم ارز موجود در بازار عنوان می‌کنند،‌ معاون بانک مرکزی ایران می‌گوید تقاضای ایجاد شده در بازار ارز «فصلی، گذرا و غیربنیادین» است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا صمد کریمی، معاون بانک مرکزی ایران گفت: «با توجه به تحلیل های بانک مرکزی، نرخ های کنونی ارزهای عمده در بازار مقطعی و بیشتر ناشی از تقاضای پایان سال میلادی است و انتظار می‌رود با گذر از این مقطع زمانی، تقاضای ارز مسافرتی و تجاری در بازار فروکش کرده و نرخ حواله جات ارزی کاهش یابد.» وی افزود: «در سه ماهه پایانی سال (شمسی) و با ورود ارز صادرکنندگان غیرنفتی و افزایش عرضه بانک مرکزی بازار تعدیل خواهد شد.»


ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی ایران نیز چندی پیش افزایش نرخ دلار در بازار غیر رسمی ارز را ناشی از «تقاضای فصلی» دانسته و گفته بود: «تجربه سال‌های گذشته نشان داده که با عبور از این مقطع زمانی و ورود ارز صادرکنندگان غیرنفتی به بازار، نرخ آن در بازار در سه ماهه پایانی سال کاهش می‌یابد.»

مطالب مرتبط