مرت آلتین تاش، ضارب سفیر روسیه در ترکیه که بود؟

مرت آلتین تاش، ضارب سفیر روسیه در ترکیه که بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تصاویر پخش شده از لحظه ترور سفیر روسیه در ترکیه، ضارب جوان بسیار آرام پشت سر سفیر ظاهر می شود.

آگهی

در تصاویر پخش شده از لحظه ترور سفیر روسیه در ترکیه، ضارب جوان بسیار آرام پشت سر سفیر ظاهر می شود. مدتی می ایستد و سپس با شلیک چندین گلوله «آندری کارلوف» را به قتل می رساند.

حالتی خونسرد دارد و همانند یک حرفه ای به نظر می آید. او در آکادمی پلیس آموزش دیده است. نامش مرت آلتین تاش است و ۲۲ سال سن دارد.

Chilling photo. Russian ambassador Andrey Karlov with the gunman, police officer Mevlut Mert Altıntas behind him before he was shot. pic.twitter.com/3e4MBah1hj

— Sara Firth (@Sara__Firth) December 20, 2016

آلتین تاش با کارت شناسایی پلیس وارد نمایشگاه عکس «روسیه از نگاه مردم ترکیه» شده بود و بنابراین توانست اسلحه خود را وارد محل حادثه کند. منابع نزدیک به مرکز هنرهای معاصر آنکارا گفته اند که آنها فکر می کردند که او برای عملیات نظارت در نمایشگاه حضور دارد.

او به مدت دو سال و نیم عضو پلیس ضد شورش ترکیه در آنکارا بود و در شب قبل از ترور در هتلی در نزدیکی گالری عکس مستقر شده بود. آلتین تاش صبح روز حادثه با بهانه بیماری در محل خدمت خود حاضر نشد و به کارفرمای خود وعده داد که در بازگشت گواهی پزشکی ارائه خواهد داد.

مرت آلتین تاش در آپارتمانی مشترک در محله دِمِت اِولر در حومه آنکارا زندگی می کرد.

در تصاویر می بینیم که او با هوشمندی کت و شلوار مشکی پوشیده و طرز ایستادن او در پشت سر سفیر روسیه مانند محافظان او به نظر می آید.

این ضارب در ده متری «کارلف» ایستاد و آرام به سمت چپ حرکت کرد. او هر از گاهی دست خود را در جیب داخلی کتش قرار می داد. لحظاتی بعد آلتین تاش اسلحه خود را بیرون کشید و به سمت آندری کارلوف چندین بار شلیک کرد. مکررا فریاد «الله اکبر» سر داد و سپس صحبت هایی در حمایت از حلب کرد. طولی نکشید که با یورش نیروهای ویژه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از پای درآمد.

به گزارش رویترز، مقامات دولت ترکیه به دنبال پیدا کردن ارتباط این ضارب با فتح الله گولن روحانی مخالف رجب طیب اردوغان بودند. اما شعارها و صحبت های او در صحنه وقوع جرم، به نظر نشان از عقاید اسلامی رادیکال او داشت.

جبهه «فتح الشام» که پیش از این جبهه النصرت نام داشت در بیانیه خود، مرت آلتین تاش را از اعضای این گروه معرفی کرد.

آلتین تاش در شهر کوچک «سوکه» در سواحل دریای اژه بدنیا آمد؛ جایی که خانواده اش هنوز زندگی می کنند. پدر، مادر، خواهر و دو نفر دیگر از اقوام او برای بازجویی توسط پلیس احضار شدند.

BREAKING: The assailant is identified as Mevlüt Mert Altıntaş who is a police officer from Ankara. pic.twitter.com/UeIrgCMs57

— Turkey Untold (@TurkeyUntold) December 19, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش

حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه ده‌ها کشته برجای گذاشت

پ ک ک مسئولیت «حمله تروریستی» آنکارا را برعهده گرفت؛ اردوغان از اتحادیه اروپا انتقاد کرد