مرت آلتین تاش، ضارب سفیر روسیه در ترکیه که بود؟

مرت آلتین تاش، ضارب سفیر روسیه در ترکیه که بود؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تصاویر پخش شده از لحظه ترور سفیر روسیه در ترکیه، ضارب جوان بسیار آرام پشت سر سفیر ظاهر می شود.

در تصاویر پخش شده از لحظه ترور سفیر روسیه در ترکیه، ضارب جوان بسیار آرام پشت سر سفیر ظاهر می شود. مدتی می ایستد و سپس با شلیک چندین گلوله «آندری کارلوف» را به قتل می رساند.

آگهی

حالتی خونسرد دارد و همانند یک حرفه ای به نظر می آید. او در آکادمی پلیس آموزش دیده است. نامش مرت آلتین تاش است و ۲۲ سال سن دارد.

آلتین تاش با کارت شناسایی پلیس وارد نمایشگاه عکس «روسیه از نگاه مردم ترکیه» شده بود و بنابراین توانست اسلحه خود را وارد محل حادثه کند. منابع نزدیک به مرکز هنرهای معاصر آنکارا گفته اند که آنها فکر می کردند که او برای عملیات نظارت در نمایشگاه حضور دارد.

او به مدت دو سال و نیم عضو پلیس ضد شورش ترکیه در آنکارا بود و در شب قبل از ترور در هتلی در نزدیکی گالری عکس مستقر شده بود. آلتین تاش صبح روز حادثه با بهانه بیماری در محل خدمت خود حاضر نشد و به کارفرمای خود وعده داد که در بازگشت گواهی پزشکی ارائه خواهد داد.

مرت آلتین تاش در آپارتمانی مشترک در محله دِمِت اِولر در حومه آنکارا زندگی می کرد.

در تصاویر می بینیم که او با هوشمندی کت و شلوار مشکی پوشیده و طرز ایستادن او در پشت سر سفیر روسیه مانند محافظان او به نظر می آید.

این ضارب در ده متری «کارلف» ایستاد و آرام به سمت چپ حرکت کرد. او هر از گاهی دست خود را در جیب داخلی کتش قرار می داد. لحظاتی بعد آلتین تاش اسلحه خود را بیرون کشید و به سمت آندری کارلوف چندین بار شلیک کرد. مکررا فریاد «الله اکبر» سر داد و سپس صحبت هایی در حمایت از حلب کرد. طولی نکشید که با یورش نیروهای ویژه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از پای درآمد.

به گزارش رویترز، مقامات دولت ترکیه به دنبال پیدا کردن ارتباط این ضارب با فتح الله گولن روحانی مخالف رجب طیب اردوغان بودند. اما شعارها و صحبت های او در صحنه وقوع جرم، به نظر نشان از عقاید اسلامی رادیکال او داشت.

جبهه «فتح الشام» که پیش از این جبهه النصرت نام داشت در بیانیه خود، مرت آلتین تاش را از اعضای این گروه معرفی کرد.

آلتین تاش در شهر کوچک «سوکه» در سواحل دریای اژه بدنیا آمد؛ جایی که خانواده اش هنوز زندگی می کنند. پدر، مادر، خواهر و دو نفر دیگر از اقوام او برای بازجویی توسط پلیس احضار شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در یک کارخانه موشک‌سازی در نزدیکی آنکارا؛ وزارت دفاع ترکیه: دستکم ۵ نفر کشته شدند

هشدار پلیس سوئد نسبت به خشونت «بی‌سابقه» در جنگ میان باندهای تبهکار

آزادی مرد سیاه‌پوست پس از ۲۵ سال حبس اشتباه؛ جسی جانسون قاتل نبود