ادای احترام به سفیر ترور شدۀ روسیه در کنسولگری این کشور در استانبول

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ادای احترام به سفیر ترور شدۀ روسیه در کنسولگری این کشور در استانبول

کنسولگری روسیه در استانبول روز چهارشنبه میزبان تعدادی از شهروندان ترکیه بود که برای ادای احترام به آندری کارلف، سفیر کشته شدۀ روسیه در این کشور به این محل آمده بودند.

قرار است پیکر سفیر روسیه که روز سه شنبه به مسکو برگردانده شد، روز پنجشنبه طی یک مراسم رسمی به خاک سپرده شود.

همزمان، دادستان های ترکیه در مورد اینکه چرا عامل این ترور به قتل رسیده و زنده دستگیر نشده است، تحقیقات جدیدی را آغاز کرده اند.

مراد مرت التینتاس که پس از قتل سفیر روسیه، با گشودن آتش به روی نیروهای ویژۀ ترکیه فریاد می زده است «نمی توانید مرا زنده دستگیر کنید» ابتدا از ناحیۀ پا هدف گلوله قرار گرفته است و پس از آنکه همچنان به تیراندازی ادامه می داده، از سوی نیروهای ویژۀ ترکیه هدف قرار گرفته است.

به گفتۀ دادستان های ترکیه، بیش از ۱۰۰ نیروی پلیس قرار است در این تحقیقات مورد پرسش قرار بگیرند.

دولت ترکیه عامل ترور سفیر روسیه را یکی از اعضای جنبش فتح الله گولن معرفی کرده است اما منابع روسی از ارتباط این پلیس با جبهه النصره، شاخۀ القاعده در سوریه سخن می گویند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه «شکی در ارتباط این پلیس با جنبش فتح الله گولن وجود ندارد» از وجود ارتباطات خارجی عامل این ترور سخن گفته است.

همزمان، کرملین می گوید هنوز زود است که در مورد فرد یا سازمان پشت این ترور سخن گفته شود و منتظر پایان تحقیقات تیم روسی در این باره می ماند. مسکو یک تیم شامل ۱۸ نمایندۀ وزارت خارجه و دفاع این کشور و همچنین یک دادستان را برای همکاری در تحقیقات به آنکارا اعزام کرده است.

تاکنون ۱۱ نفر از جمله خواهر، پدر و مادر عامل این ترور توسط پلیس ترکیه در جریان تحقیقات در مورد این قتل دستگیر شده اند.