Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمانو: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همه توان از اجرای ‌برجام حمایت می‌کند

آمانو: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همه توان از اجرای ‌برجام حمایت می‌کند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در سفری یک روزه به ایران سفر کرده است با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد. آقای آمانو با اعلام اینکه تهران به تمامی تعهدات خود در توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ عمل کرده است گفت: «برجام یک دستاورد بزرگ بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همه توان از اجرای ‌آن حمایت می‌کند.» روحانی نیز در دیدار با آقای آمانو گفت جمهوری اسلامی تا زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه ۲۸ آذر در راس هیاتی وارد تهران شد و ابتدا با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد. آقای آمانو سپس در یک کنفرانس خبری مشترک با علی اکبر صالحی گفت: ««ما از روند اجرای توافق راضی هستیم و امیدواریم که این فرآیند ادامه داشته باشد.» مدیر کل آژانس بین المللی اتمی در دیدار با حسن روحانی نیز روند اجرای برجام را خوب توصیف کرد و گفت:‌ «ایران به همه تعهداتش عمل کرده است.» وی همچنین اجرای کامل تعهدات از جانب ایران را برای آینده برجام بسیار مهم دانست و گفت: «برجام یک دستاورد بزرگ بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همه توان از اجرای ‌آن حمایت می‌کند.»

سفر آقای آمانو به ایران درحالی انجام می شود که نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده آمریکا روز ۱۱ آذر ماه سال جاری طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران موسوم به «قانون ایسا» را تصویب کردند. این طرح بدون امضای باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده به قانون تبدیل شد. در واکنش به این اقدام واشنگتن، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نامه ای به محمد جواد ظریف خواستار به کارگیری اقدامات قانونی شده بود و وزیر امور خارجه ایران هم روز شنبه ۲۷ آذر ماه با ارسال نامه‌ای رسمی به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام جهت رسیدگی به اقدام آمریکا در تمدید تحریم‌ها علیه ایران شد.

روحانی در دیدار آمانو:
اقدام اخیر آمریکا مغایر برجام و موجب بی‌اعتمادی جهانی به آمریکا استhttps://t.co/ZZOyLqlVTr

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) December 18, 2016

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز یکشنبه در دیدار با یوکیو آمانو پایداری برجام را در گرو پایبندی تمامی طرف‌ها به تعهدات‌شان دانست و تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد [و] اقدامات اخیر آمریکا بویژه تمدید قانون ایسا، مغایر با برجام است.» روحانی افزود: «مسیری که آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته، موجب کاهش اعتماد جهانی نسبت به دولت آمریکا خواهد شد.»

رئیس جمهور ایران در ادامه با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید به وظایف خود در راستای پایداری برجام عمل کند گفت: «گزارش‌های آژانس باید فنی و بی‌طرفانه بوده و انتظار داریم، آژانس در زمینه همکاری‌های فنی، کسب فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تجارت هسته‌ای نیز به وظیفه خود به خوبی عمل کند.»

یوکیو آمانو نیز در تهران گفت:‌ «آژانس مسئولیت نظارت و راستی آزمایی اجرای تعهدات هسته ای ایران را بر عهده دارد، البته ایران و آژانس درباره پادمان جامع و پروتکل الحاقی توافقنامه‌هایی دارند.»


کنفرانس خبری یوکیو آمانو و علی اکبر صالحی – تهران

از سوی دیگر علی اکبر صالحی پس از نشست خبری مشترک با یوکیو آمانو در جمع خبرنگاران گفت که در دیدار با آمانو موضوع دستور رئیس جمهوری ایران برای ساخت کشتی با سوخت هسته‌ای مطرح شده است. حسن روحانی هفته گذشته درنامه‌ای به سازمان انرژی اتمی خواستار برنامه‌ریزی برای ساخت کشتی با سوخت هسته‌ای و سوخت این کشتی‌ها شده بود. در واکنش به این دستور روحانی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود که این تصمیم روحانی نقض برجام نیست.

آقای صالحی همچنین افزود که در دیدار با مدیر کل آژانس انرژی اتمی موضوع آب سنگین اضافی ایران نیز مطرح شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود به شورای حکام نسبت به افزایش ذخایر آب سنگین ایران ابراز نگرانی کرده و از تهران خواسته بود که در این خصوص از توافق هسته‌ای تبعیت کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پایان سفر یوکیو آمانو به ایران را بسیار مهم خواند و در ارتباط با نقض احتمالی برجام گفت: «ما بارها اعلام کردیم که ناقض عهد نخواهیم بود مگر طرف مقابل اقدام به این کار کند… ما اکنون در شرایطی هستیم که طرف مقابل متوجه شده که پیام داده شده جدی است.»

علی اکبر صالحی جمعه شب ۲۶ آذر ماه نیز در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: «در صورت نقض برجام، ایران می‌تواند در یک سری امور به گونه‌ای بازگردد که طرف مقابل غافلگیر شود.» آقای صالحی افزوده بود: «الان به وضوح می‌بینیم که آمریکا یک دبه نه، بلکه دبه‌های زیادی درآورده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟