Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

الخلیل و مسجد ابراهیم پیامبر (ویدئوی ۳۶۰ درجه)

الخلیل و مسجد ابراهیم پیامبر (ویدئوی ۳۶۰ درجه)
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از تراس خانه یک فلسطینی در شهر قدیمی الخلیل، حضور سربازان اسرائیلی به سادگی قابل مشاهده است.

آگهی

از تراس خانه یک فلسطینی در شهر قدیمی الخلیل، حضور سربازان اسرائیلی به سادگی قابل مشاهده است. این سربازان پشت برج های مراقبت در تپه ها و با نصب ایست بازرسی در خیاباهای اصلی، حضور دارند.

خانواده ای که در این بنا زندگی می کنند می گویند که حدود یک میلیون دلار از سوی اسرائیلی ها برای خرید این خانه به آنها پیشنهاد شده است تا آنها بتوانند ساختمانشان را برای اقامت ۸۵۰ یهودی که در نزدیکی همینجا زندگی می کنند و خودشان را وقت نیایش کرده اند گسترش دهند. با این حال این خانواده فلسطینی این پیشنهاد را رد کرده اند، آنها می گویند که نمی توانند جای دیگری زندگی کنند چرا که ریشه ها، دوستان و زندگیشان به اینجا تعلق دارد.

با این حال افق دید آنها در اینجا محدود است. قلب الخلیل تقریبا خالی از آدم هاست. اسرائیل که شهر قدیمی را کنترل می کند، تمام خیابانها و مغازه ها را برای امنیت محله یهودی مجاور مسجد حضرت ابراهیم بسته است. مکانی مقدس برای مسلمانان و یهودی ها.

دسترسی به آرامگاه ابراهیم پیامبر تنها با عبور از چندین ایست بازرسی ممکن است. تدابیری که برای زندگی فلسطینی ها بویژه دانش آموزان مدرسه مجاور این مقبره که باید هر روز دوبار به این منطقه رفت و آمد کنند، مشکل ایجاد کرده است.

آرامگاه ابراهیم پیامبر میان مسجد و کنیسه جای گرفته است. تابوت ابراهیم در میان دو ساختمان مذهبی، نمادی است که همزمان دو مذهب را متحد و از هم جدا می کند. یک پدر بنیانگذار برای دو ملت، یهودیان از تبار اسحاق و مسلمانان از تبار اسماعیل.

با این حال، مقبره اسحاق و همسرش ربکا، همانند سارا در بخش مسجد قرار دارند، در حالی که در بخش کنیسه، مقبره یعقوب و همسرش لئا قرار گرفته است.

صلح در داخل این دیوارها قابل احساس شدن است و در مقابل در بیرون دیوارها، تضادها و آشفتگی های سیاسی میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها حکمرانی می کند. با این حال درگیری های میان دو طرف این مکان مقدس را نیز خدشه دار کرده است. در سال ۱۹۹۴، در یکی از جمعه های ماه رمضان و در هنگام نماز، باروخ گلدشتاین تروریست افراطی یهودی بروی نمازگزاران فلسطینی در مسجد ابراهیم آتش گشود که در جریان آن ۲۹ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت اسرائیل مخفیانه میلیون‌ها دلار به کانون‌های شهرک‌سازی غیرمجاز در کرانه باختری سرازیر می‌کند

آبجوسازی «طیبه» در کرانه باختری؛ کارخانه‌ای در فلسطین که به اسرائیل نوشیدنی صادر می‌کند

سپر انسانی؛ واکنش گزارشگر سازمان ملل به تصویر مرد فلسطینی که روی کاپوت خودروی زرهی اسرائيلی بسته شد