صدور حکم دادگاه کاتانیا در پرونده مرگ حدود ۸۰۰ پناهجو در اثر غرق شدن کشتی

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
صدور حکم دادگاه کاتانیا در پرونده مرگ حدود ۸۰۰ پناهجو در اثر غرق شدن کشتی

دادگاه منطقه کاتانیای جزیره سیسیل ایتالیا روز سه شنبه محمد علی مالک ۲۷ ساله تبعه تونس را مسئول غرق شدن یک کشتی حامل بیش از ۸۰۰ پناهجو در سال ۲۰۱۵ و مرگ اکثر این افراد معرفی و وی را به ۱۸ سال حبس و پرداخت ۹ میلیون یورو جریمه محکوم کرد.

دادگاه دقیقا مطابق با خواسته دادستان در کیفرخواست این حکم را صادر کرده است. محمد علی ملک کاپیتان کشتی به قتل و کمک به مهاجرت غیرقانونی متهم بود.

جورجیو فورستیری، وکیل مدافع خانواده قربانیان حادثه گفت: «این حکم یک رویه قضایی بسیار مهم است و نمادی خواهد بود برای کسانی که از این حادثه و تعرض به انسانها رنج می برند.»

دادگاه محمود بیخیت متهم ردیف دوم پرونده را نیز به اتهام مشارکت در کمک به مهاجرت غیرقانونی علاوه بر جریمه ۹ میلیون یورویی به ۵ سال حبس محکوم کرد.

ماسیمو فرانته، وکیل مدافع محمد علی مالک گفت: «دلایل قوی در اختیار داریم. در عین حال برروی ضعفهای دفاع کار خواهد شد. سعی می کنیم در دادگاه تجدیدنظر دلایل متقاعدکننده ارائه کنیم.»

کشتی حامل حدود ۸۰۰ مهاجر و پناهجو با یک کشتی پرتغالی برخورد کرد و غرق شد و بدین ترتیب یکی از وحشتناک ترین و غم انگیزترین حوادث دریانوردی در دریای مدیترانه را رقم زد.