روسیه و آمریکا با عدم توافق بر سر آتش بس در حلب به مذاکرات خود پایان دادند

روسیه و آمریکا با عدم توافق بر سر آتش بس در حلب به مذاکرات خود پایان دادند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالیکه پیشروی ارتش سوریه و نیروهای حامی بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به سمت شرق حلب و مناطق تحت اشغال گروههای مسلح ادامه دارد، مذاکرات میان وزرای خارجۀ آمریکا و روسیه برای آتش بس در این شهر بدون

آگهی

در حالیکه پیشروی ارتش سوریه و نیروهای حامی بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به سمت شرق حلب و مناطق تحت اشغال گروههای مسلح ادامه دارد، مذاکرات میان وزرای خارجۀ آمریکا و روسیه برای آتش بس در این شهر بدون نتیجه پایان یافت.

مسکو و دمشق می گویند شرط اول این آتش بس تخلیۀ شرق حلب توسط گروههای مسلح ضد دولتی است اما آمریکا ابتدا خواستار برقراری آتش بس و سپس ادامۀ مذاکرات در مورد حضور یا خروج این گروهای مسلح از این منطقه است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه در حاشیۀ سفر خود به بلگراد دربارۀ این مذاکرات گفت: « ما تجربه های پیشین را در نظر نگه داشته ایم. گروههای مسلح همواره از این آتش بس ها برای تقویت نظامی و تسلیحاتی خود و ادامۀ حملات علیه جمعیت غیرنظامی استفاده کرده اند. اجازه بدهید اول از همه در مورد نوع دالان انساندوستانه ای که گفته می شود، تصمیم بگیریم. ما می توانیم با آمریکایی ها در این مورد خیلی زود به توافق برسیم.»

به گفتۀ وزیر خارجۀ مسکو، مذاکرات جدیدی در مورد نحوۀ تخلیۀ شرق حلب از حضور گروههای مسلح ضد دولتی و منطقه ای که این گروهها باید به آنجا بروند، بزودی آغاز خواهد شد.

دور جدید حملات ارتش و نیروهای حامی دولت سوریه از اواسط نوامبر آغاز شده و مناطق زیادی از تصرف گروههای مسلح ضد دولتی خارج شده است.

جان کربی، سخنگوی وزرات خارجۀ آمریکا در دیدار خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالات در این باره گفت: « روس ها به جای پذیرش پیشنهاد آمریکا برای یک آتش بس فوری، به ما اطلاع دادند که این توقف درگیری ها نمی تواند طی روزهای آینده آغاز شود. این یعنی حملۀ رژیم سوریه و حامیان آن در حلب تا زمانیکه توافقی در این میان بدست برسد، ادامه خواهد داشت. با توجه به وضعیت در حلب و گزارش هایی که از ادامۀ حملات به غیرنظامیان می رسد پذیرش این مساله به سادگی امکان ندارد.»

دولت سوریه می گوید آزادسازی حلب از دست این گروههای مسلح مخالف وارد مرحلۀ نهایی شده است و به گفتۀ دیده بان حقوق بشر سوری که مقر آن در لندن است، تنها دو محلۀ سوکاری و المچاد در اختیار این گروهها قرار دارد.

این نبردها تعداد زیادی کشته از میان غیرنظامیان برجای گذاشته و سازمان ملل نیز نسبت به وخامت شرایط زندگی برای غیرنظامیان در شرق حلب هشدار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه؛ آخرین گامها برای تصرف شهر حلب توسط نیروهای دولتی

ادامه مذاکرات آمریکا و روسیه بر سر راهی برای خروج مخالفان مسلح از حلب

نشست وزیران خارجه کشورهای مخالف بشار اسد در پاریس