بشار اسد به هر قیمتی خواهان بازپس گیری کامل حلب است

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
بشار اسد به هر قیمتی خواهان بازپس گیری کامل حلب است

شهر حلب به ویرانه ای تبدیل شده اما حملات سنگین و بمباران های نیروهای نظامی سوریه و متحدانش برای بازپس گیری کامل این شهر از چنگ شورشیان ادامه دارد.

رژیم سوریه به هر قیمتی خواهان فتح کامل این شهر است. حملات و درگیریهای ۴۸ ساعت گذشته مرگ حداقل ۸۲ غیرنظامی را درپی داشته است.

هشام جابر، ژنرال سابق ارتش لبنان و رییس مرکز تحقیقات و روابط عمومی خاورمیانه اوضاع را اینچنین تحلیل می کند: «حلب یکی از سه ستون اصلی است که اتحاد در سوریه را تضمین می کند و هر استراتژی برای شکاف را با شکست مواجه می کند. هر رژیمی در دمشق که قدرت را در دست داشته باشد اگر بتواند سه منطقه دمشق، لاذقیه و حلب را کنترل کند این به معنای آنست که شکافی در کشور وجود ندارد.»

هشام جابر اعتقاد دارد نبرد حلب با پیروزی اسد به پایان رسیده است. وی می گوید: «اسد نبرد بسیار مهمی را برد اما هنوز پیروز جنگ نیست. خود وی گفته که این مرحله اول و اساسی برای پایان جنگ سوریه است. اما چه کسی می گوید اسد در جنگ پیروز خواهد شد؟ اگر نقشه کشور را مشاهده کنید می بینید که هنوز راه درازی برای رژیم در پیش است. از نقطه نظر نظامی پس از آزادی حلب کارهای زیادی هنوز مانده است.»

بشار اسد بدون حمایت و مداخله ارتش روسیه کار دشواری برای بازپس گیری کامل حلب خواهد داشت. با توجه به حجم حملات اخیر به نظر می رسد ولادیمیر پوتین و بشار اسد استراتژی بمباران نقطه به نقطه و ویرانی کامل شهر حلب برای بازپس گیری آنرا در دستور کار قرار داده اند.