کدام اخبار انتخابات آمریکا در فیسبوک بیشتر بازنشر شدند؛ اخبار واقعی یا غیرواقعی؟

کدام اخبار انتخابات آمریکا در فیسبوک بیشتر بازنشر شدند؛ اخبار واقعی یا غیرواقعی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بررسی و تجزیه و تحلیل انجام شده توسط یک وب سایت آنلاین حاکی است که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا واکنش ها، کامنت ها و اشتراک اخبار نادرستِ منتشر شده در فیسبوک بیشتر از مطالب ۱۹ رسانه و روزنامه

آگهی

بررسی و تجزیه و تحلیل انجام شده توسط یک وب سایت آنلاین حاکی است که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا واکنش ها، کامنت ها و اشتراک اخبار نادرستِ منتشر شده در فیسبوک بیشتر از مطالب ۱۹ رسانه و روزنامه و کانال خبری معتبر آمریکا بوده است.

وب سایت آنلاین بازفید نیوز (BuzzFeed News) می نویسد بازنشر و بازتاب اخبار غیرواقعی در فیسبوک بیشتر از مطالب منتشر شده توسط روزنامه نیویورک تایمز، واشنگتن پست، هاوفنگتون پست و یا شبکه های خبری همچون ان بی سی بوده است.

این وب سایت می نویسد اوج واکنش ها و بازنشر اخبار غیرواقعی مربوط به انتخابات آمریکا که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد در سه ماهه آخر رقابت های انتخاباتی بوده است.

بر اساس تجزیه و تحلیلی که این وب سایت ادعا می کند انجام داده است، اخبار غیرواقعی منتشر شده از سوی ۲۰ منبع که مربوط به انتخابات بودند در فیسبوک بیش از هشت میلیون بار و بطور دقیقتر ۸,۷۱۱,۰۰۰ بار بازنشر شدند.

در طرف مقابل، اخبار واقعی که از سوی همان تعداد یعنی ۲۰ منبع خبری معتبر منتشر شدند بیش از هفت میلیون بار و بطور دقیقتر ۷,۳۶۷,۰۰۰ بار بازنشر شدند.

بازفید نیوز ادعا می کند از بین ۲۰ خبر غیرواقعی که بیشترین توجه مخاطبان را به خود جذب کردند، همه به جز سه خبر بطور علنی یا به سود دونالد ترامپ بود و یا برضد هیلاری کلینتون.

دو خبر غیرواقعی که بیشترین توجه را به خود جلب کرد و بیشتر از اخبار غیرواقعی دیگر در فیسبوک بازنشر شد عبارت بودند از «کلینتون به داعش سلاح فروخت» و «پاپ از دونالد حمایت کرد». خبرهای غیرواقعی دیگری نیز منتشر و بازنشر شد از جمله «ایرلند مهاجرانی را که از ترامپ می گریزند می پذیرد».

مارک زوکربرگ به خود بالیده است که وب سایت فیسبوکی که وی بنیانگذار آن است باعث جذب و نام نویسی دو میلیون آمریکایی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شده است. وی اما همزمان گفته است که به نظر او این امکان که اخبار غیرواقعی منتشر و بازنشر شده در فیسبوک بر انتخابات آمریکا تاثیر گذاشته «بسیار بسیار بعید است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ایران به ادعای آمریکا: دخالت ما در انتخابات کنگره توهم است

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟