Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

علی لاریجانی در کنفرانس امنیتی تهران: ایران دشمن عربستان نیست

علی لاریجانی در کنفرانس امنیتی تهران: ایران دشمن عربستان نیست
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران طی سخنانی در کنفرانس امنیتی تهران خطاب به عربستان سعودی گفت: «عربستان سعودی باید بداند ایران دشمن آنان نیست.»

کنفرانس امنیتی تهران روز یکشنبه ۲۱ آذر ماه در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد و علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، سخنران افتتاحیه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی سخنران اختتامیه این کنفرانس بود. این کنفرانس یک روزه با شعار «گفتگو، اعتماد، همکاری متقابل، امنیت و پیشرفت جمعی» و با حضور برخی مقام‌های ایران و همچنین برخی سفرای خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران آقای لاریجانی در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس گفت: «همه کشورها به خصوص کشور سعودی باید بداند ایران نه دشمن آنان است و نه با نقش‌آفرینی مثبت آنان در منطقه مخالفتی دارد بلکه استقبال می‌کند.»

وی افزود: «ما با جنگ‌ افروزی در یمن و سوریه مخالفیم و آن را غلط می‌دانیم لذا با صراحت اعلام می‌کنیم با نقش‌آفرینی همه کشورهای مسلمان منطقه در استقرار امنیت موافقیم… ارزیابی ما از شرایط فعلی منطقه این نیست که با بررسی روندهای گذشته بهم ریختگی امنیتی فعلی در کوتاه مدت سامان یابد اما جهت گیری جمهوری اسلامی ایران حل و فصل بحران در یک متن سیاسی است و در این زمینه به همه کشورهای مسلمان منطقه دست همکاری می‌دهیم.»

کنفرانس بین المللی امنیتی تهران آغاز شد https://t.co/wVCNNPZ0Hx

— MehrNewsخبرگزاری مهر (@MehrNewsA) December 11, 2016

رئیس مجلس ایران در ادامه گفت: «ایران نه تنها به دنبال امپراطوری نیست بلکه مخالف این تئوری در منطقه است… دوران هژمون سازی‌های تاکتیکی نیز نیست… ما با غرب مسیحی هم به هیچ وجه به دنبال درگیری‌های صلیبی نیستیم. ما روابطی مسالمت آمیز را قائلیم البته با روش‌های استعماری و استبدادی غرب در جهت ایجاد فضا برای رژیم صهیونیستی مخالفیم و با آن مبارزه می کنیم.»

اظهارات علی لاریجانی درباره عربستان سعودی و نقش دو کشور در تحولات منطقه در شرایطی است که در چند سال اخیر تنش بین تهران و ریاض بالا بوده است. روابط دو کشور بر سر جنگ داخلی سوریه، بحرین، عراق و جنگ در یمن به شدت تیره شده و حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در سال گذشته نیز به قطع روابط دیپلماتیک دو کشور منجر شد.

ایران در ماه‌های اخیر عربستان را «اولویت اصلی تهدید علیه تهران» معرفی کرده است و از سوی دیگر نیز عربستان، تهران را به «مداخله مداوم در امور داخلی کشورهای عربی، بویژه در یمن و سوریه» متهم می‌کند. در یمن، عربستان سعودی در راس یک ائتلاف از کشورهای مختلف از دولت این کشور حمایت سیاسی، مالی و نظامی می‌کند، در صورتی که جمهوری اسلامی حامی حوثی‌هایی است که قدرت را در دست گرفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است