Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توضیحات فاضل لاریجانی درباره جلسه با مرتضوی: دارایی‌ نزدیکان احمدی‌نژاد را بررسی کنید

توضیحات فاضل لاریجانی درباره جلسه با مرتضوی: دارایی‌ نزدیکان احمدی‌نژاد را بررسی کنید
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی انتشار سخنان رئیس قوه قضائیه مبنی بر عدم حمایت از برادرش، فاضل لاریجانی در نامه‌ای به دادستان تهران، علاوه بر ارائه توضیحاتی درباره جلسه خود با سعید مرتضوی در سال ۱۳۹۱، از دادستان تهران خواست دارایی‌های خود و برخی مسئولان جمهوری اسلامی بررسی و گزارش آن از طریق رسانه‌های عمومی به اطلاع مردم برسد.

فاضل لاریجانی برادر علی و صادق لاریجانی، رؤسای قوای مقننه و قضائیه ایران است. وی در بهمن سال ۱۳۹۱ از سوی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری وقت به «باج‌خواهی و رانت‌خواری» متهم شده بود. نامه فاضل لاریجانی پس از آن منتشر می‌شود که چند روز پیش صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه اعلام کرد در پرونده بررسی تخلفات برادرش هیج دخالتی نخواهد کرد. روزنامه کیهان روز ۱۵ آذر ماه در این رابطه نوشت که چندی قبل و در جریان دیدار شماری از اعضای تشکل‌های دانشجویی با صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه گفته است: «عملکرد فاضل را تایید نمی‌کنم و قبول هم ندارم و به نظر من کار او اشتباه است این موضوع را از قول من نقل کنید. قضات در حال پیگیری هستند و من هم بدون هیچ ملاحظه‌ای پیگیر این پرونده خواهم بود.»

رییس قوه قضاییه: عملکرد و کارهای فاضل (فاضل لاریجانی) را قبول ندارم و هیچ حمایتی از او نمیکنم، این را از قول من نقل کنید. – بسیج نیوز pic.twitter.com/YgJx7JrjGC

— روزنامه ایران (@IranNewspaper) December 6, 2016

فاضل لاریجانی در نامه‌ سرگشاده‌ای به عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، که روز ۲۰ آذر ماه در رسانه‌های ایران انتشار یافته، با حمله به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران به خاطر انتشار فیلمی از وی با سعید مرتضوی در مجلس گفته است که این اقدامی «نامیمون و نامبارک» بود و جلسه یادشده با اصرار سعید مرتضوی برگزار شده‌ بود.

آقای لاریجانی اتهام فساد مالی را تکذیب کرده و از دادستان تهران خواسته است به دارایی‌های وی، نزدیکان احمدی‌نژاد و همچنین علی اکبر ناطق نوری، رئیس دفتر بازرسی دفتر رهبر ایران رسیدگی شود. وی نوشته است دادستان به این ماجرا ورود کند و پس از بررسی «اگر ریالی اضافه‌تر وجود دارد به نفع بیت‌المال ضبط» شود.

برادر روسای قوه مقننه و قضائیه گفته است که انتشار نامه‌اش به دلیل «هجمه‌هایی جهت‌دار از سوی برخی جریان‌های سیاسی معلوم‌الحال در داخل و خارج» است که اخیرا علیه صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه مطرح می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران در ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایران نواری را پخش کرد که طی آن فاضل لاریجانی در جلسه‌ای با سعید مرتضوی به دنبال اجرای پروژه‌های اقتصادی از طریق اعمال نفوذ از سوی برادران خود در راس دو قوه مقننه و مجریه بود. علی لاریجانی که آن زمان نیز ریاست مجلس را بر عهده داشت، به شدت نسبت به این عمل واکنش نشان داد. در فیلمی که آقای احمدی‌نژاد منتشر کرد، فاضل لاریجانی از سعید مرتضوی، رئیس وقت سازمان تأمین اجتماعی می‌خواهد او را با بابک زنجانی آشنا کند. فاضل لاریجانی در آن مکالمه می‌گوید می‌تواند از نفوذ برادرانش برای انجام برخی معاملات اقتصادی استفاده کند.

آقای فاضل لاریجانی در نامه خود درباره این فیلم گفته است: «تاکید می‌نمایم جلسه با سعید مرتضوی با اصرار خود ایشان و اغواگری رابطی از سوی ایشان برگزار شده بود و بنده هیچ پیشنهاد و درخواستی برای حضور در دفتر آقای مرتضوی نداشتم. در همین راستا تاکید دارم فیلمبرداری از جلسه با برنامه ریزی قبلی و براساس سناریوی جعلی دیکته شده اجرا شد. سوال اینجاست چرا آقای مرتضوی که با امکانات کامل از جلسه فیلم گرفته است تمام فیلم جلسه را که حاوی سخنان خودش است بدون دستبرد و مخدوش کردن منتشر نمی نماید و فقط در اقدامی ناجوانمردانه به صورت گزینشی و مخدوش سخنان مرا پخش می نماید؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند