ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که نیکلاس هاپتون، سفیر بریتانیا در تهران را به دلیل اظهارات «غيرمسئولانه، تحريک آميز و تفرقه افكنانه» ترزا می، نخست وزیر این کشور احضار کرده است.

خانم ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هفته گذشته در بحرین، خطاب به شش رهبر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفته بود: «ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم.» وی افزوده بود: «می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج و خاورمیانه می‌کند مشاهده می‌کنم.» بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا در بحرین نیز روز ۱۹ آذر در انستیتوی بین‌المللی مطالعات استراتژیک منامه با دفاع از عربستان از اقدامات ایران انتقاد کرده بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه ۲۰ آذر ماه گفت: «در پی اظهارات مداخله جويانه ترزا می نخست وزير انگليس در نشست سران شورای همكاري خليج فارس، نيكلاس هاپتون، سفير این کشور در تهران امروز به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شديد دولت جمهوري اسلامي ايران به اظهارات نسجيده نخست وزير آن كشور، توسط معاون مدير كل غرب اروپا به وي ابلاغ شد.»

سخنگوی وزارت خارجه: در پی اظهارات مداخله‌جويانه نخست وزير انگليس در نشست سران شورای همكاری خليج فارس سفير این کشور به وزارت خارجه احضار شد pic.twitter.com/CK978PNvDE

— روزنامه ایران (@IranNewspaper) December 10, 2016

براساس این گزارش معاون وزارت امور خارجه ایران در اين ديدار به سفیر انگلیس گفته است: «اظهارات غير مسئولانه، تحريک آميز و تفرقه افكنانه خانم ترزا مي در اجلاس مذكور، غير قابل قبول و مردود و قویا انتظار مي رود دیگر شاهد چنين اظهارات غیر قابل قبولی نباشيم.»

در همین رابطه روز شنبه ۲۰ آذر ماه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران هم از اظهارات نخست وزیر بریتانیا و حضورش در بحرین انتقاد کرده و گفته بود: «دشمنان ما فکر می‌کنند که با فشار آوردن به ایران می توانند ایران را دچار درگیری کنند. مثلا در کشور عربی حاشیه نشین خلیج فارس نخست وزیر بریتانیایی دعوت می شود تا در جلسه‌ای علیه ایران صحبت کند. این کارها تحقیر خود آن کشورهاست. ما کشور بزرگ منطقه هستیم. آیا با چنین صحبت هایی می توانید حریف ایران شوید؟»

روابط ایران و بریتانیا از زمان روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران بهبود یافته است. پیش از آن و به دنبال حمله عده‌ای به سفارت بریتانیا در تهران، روابط دو کشور در پائین‌ترین سطح قرار داشت و بریتانیا سفارت خود در تهران را تعطیل کرده بود. بازگشایی مجدد سفارت بریتانیا در تهران اول شهریور ۹۴ در سفر فیلیپ‌ هاموند، وزیر خارجه این کشور به ایران انجام شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درباره ناوچه «زال» نیروی دریایی شاهنشاهی ایران که با نام «البرز» اکنون در دریای سرخ است چه می‌دانیم؟

حمایت مسکو از موضع شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه؛ ایران سفیر روسیه را احضار کرد

کشف سنگ‌نگاره دوره ساسانی در فرودگاه لندن؛ اینترپل در جستجوی قاچاقچیان مجسمه ۴۰ میلیون دلاری