Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ناپدید شدن مرموز یک فرانسوی در دشت کویر ایران

ناپدید شدن مرموز یک فرانسوی در دشت کویر ایران
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک تبعه فرانسوی به طرز مرموزی از چهار ماه پیش تاکنون در ایران ناپدید شده است. روزنامه فرانسوی لوفیگارو طی گزارشی که در این مورد منتشر کرد نوشت این فرد ناپدید شده یک ورزشکار حدودا ۵۰ ساله است که پیشینه دو بار حضور در مسابقات رالی پاریس داکار و نیز چندین مسابقه در کویر مراکش را در کارنامه خود دارد.

این مرد که هویت او به دلایل امنیتی فاش نشده، آخرین بار چهار ماه پیش در دل کویر مرکزی ایران در حوالی روستایی به نام رباط خان دیده شده است.

داستان از کجا آغاز شد؟

به نوشته لوفیگارو، داستان از زمانی آغاز شد که مرد فرانسوی تصمیم گرفت کویر مرکزی ایران را بپیماید. او ابتدا روز یکشنبه دوم مرداد گذشته از فرانسه وارد ترکیه شد. او قطعات موتوسیکلت هوندا ۴۰۰ خود را پیاده کرده و در خودرو سیتروئن سی ۸ خود حمل می‌کرد. چهار روز بعد، خودرو را در پارکینگ هتلی گذاشته و با موتوسیکلت خود که دوباره آن را آماده کرده بود از راه مرز ترکیه وارد ایران شد. سپس به تهران رفت و در تاریخ چهارشنبه ۱۳ مرداد به کویر «ریگ شتران» در حوالی روستای رباط خان واقع در ۱۱۰ کیلومتری طبس در پهنه دشت کویر رسید. این منطقه‌ای است که آخرین بار یک شتربان او را در آنجا دیده است.

از آن زمان به بعد دیگر هیچ ردی از مرد فرانسوی یافت نشده است. به نوشته لوفیگارو، مقامات وزارت خارجه فرانسه به خانواده این مهندس فرانسوی که از نظامیان رده بالای این کشور هستند تأکید کرده که در این مورد سکوت کنند تا شاید نتیجه ای به دست آید. اما نزدیکان او بعد از چهار ماه انتظار بالاخره تصمیم گرفتند که سکوت خود را بشکنند.

همسر مرد ناپدید شده که نخواسته نامش فاش شود، به روزنامه فرانسوی می‌گوید که نقاط تاریک و پرسش‌های بی پاسخ زیادی در این پرونده وجود دارد. او و دیگر بستگانش تا کنون چندین بار برای پیگیری به کاخ الیزه رفته‌اند و او خودش مرتبا با ستاد بحران وزارت خارجه در ارتباط است. اما اکنون می‌گوید بعد از چهار ماه، احساس می‌کند او را «سر کار گذاشته‌اند».

در واقع هم به نظر می‌رسد بسیاری مسائل از بستگان مرد فرانسوی پنهان داشته شده است.

فرضیه‌ها

فرضیه‌های مختلفی در مورد ناپدید شدن این تبعه فرانسوی در ایران مطرح است که نخستین آن وقوع یک حادثه مرگبار است. در حدود صد روز پس از ناپدید شدن او، یک دیپلمات فرانسوی در ایران احتمال مرگ او بر اثر حادثه را تا ۹۰ درصد درست دانسته بود. اما چند کارشناس به روزنامه لوفیگارو گفته‌اند که در صورت مرگ او، بعد از این همه مدت قاعدتا جسدش باید در جایی یافت شده باشد.

خانواده مرد فرانسوی چند موتورسوار را در ایران اجیر کردند تا در منطقه جستجو کنند، اما این جستجو نتیجه ای در بر نداشت.

فرضیه دوم ربوده شدن به دست قاچاقچیان مواد مخدر است که در آن منطقه دور افتاده کم هم نیستند. در این صورت گروگانگیران در عوض آزادی گروگان خود بی‌درنگ چیزی را که از پیش اندیشیده‌اند درخواست می‌کنند، اتفاقی که در این مورد نیفتاده است.

می‌ماند فرضیه ربوده شدن «پیشگیرانه» به دست به اصطلاح «اشرار»ی که در واقع دستورات بخشی از عوامل امنیتی تندرو در درون حاکمیت ایران را اجرا می‌کنند تا دولت فرانسه مجبور به «چانه‌زنی بر سر چیزی» بشود.

لوفیگارو می‌نویسد این گمانه‌ای است که مقامات فرانسوی در ماه نوامبر گذشته برای چند هفته در نظر داشتند. یکی از بستگان مرد ناپدید شده به لوفیگارو می‌گوید: «در آن زمان [مقامات فرانسوی] به ما می‌گفتند که او تازه‌ترین گروگان فرانسوی است که در خارج از کشور دستگیر شده است.»

وی می‌افزاید: «بعد ناگهان به ما گفتند این گمانه درست نیست.» بسیاری از کسانی که خبرنگار لوفیگارو در این زمینه با آنها گفتگو کرده بر این باورند که هم دولت ایران و هم دولت فرانسه نکات زیادی را در این پرونده پنهان می‌کنند.

نکته نخست آن که بنا به تأیید وزارت خارجه فرانسه، موتوسیکلت مرد فرانسوی پیدا شده است، اما زمانی که یک دیپلمات فرانسوی برای پس گرفتن آن به منطقه اعزام می‌شود، پلیس با این توضیح که برای این کار باید مراحل اداری و رسمی طی شود، از دادن موتوسیکلت به او خودداری می‌کند. همسر مرد فرانسوی نیز می‌پرسد چرا پلیس ایران از شتربانی که گفته می‌شود برای آخرین بار شوهرش را دیده بازجویی و تفحص نمی‌کند.

اخبار و شایعاتی نیز در مورد این پرونده هم در ایران و هم در فرانسه شنیده شده است. به نوشته لوفیگارو از سویی گفته می‌شود کمابیش مذاکره‌ای پنهانی در این زمینه میان پاریس و تهران در جریان است. از سوی دیگر گفته می‌شود که مرد ناپدید شده زنده است و گروگان دومی هم وجود دارد. نیز می‌گویند گروهی از افراد مسلح ناشناس این دو نفر را ربوده‌اند و اکنون آنها در اختیار حدود ده نفر هستند. و بالاخره این که ربایندگان خواسته‌اند که یک نماینده از وزارت دفاع فرانسه برای گفتگو در ایران حاضر شود، اما کاخ الیزه با این درخواست مخالفت کرده است.

آگهی

پیام‌های پنهانی: ربایندگان احتمالی چه می‌خواهند؟

روزنامه فرانسوی با محتمل دانستن فرضیه ربوده شدن می‌پرسد ربایندگان یا آمران آنها چه می‌خواهند؟ سپس با یادآوری نزدیکی دوباره ایران و فرانسه بعد از توافق هسته‌ای می‌نویسد با آن که روابط رسمی دو کشور خوب است، اما تا عادی شدن کامل هنوز فاصله دارد. دو کشور دست کم در سوریه و یمن در دو اردوی نبرد رو در روی یکدیگر قرار دارند.

با وجود قراردادهای مهم اقتصادی که به تازگی میان ایران و فرانسه امضا شده، دولت ایران طرف فرانسوی را به کندی در روند همکاری به ویژه در زمینه بانکی متهم می‌کند.

لوفیگارو می‌افزاید سفر دیپلمات‌های فرانسوی مقیم تهران به نقاط دور افتاده ایران و تصویربرداری از آن مکان‌ها، همواره یکی از مسائلی است که حساسیت جمهوری اسلامی را برمی‌انگیزد.

در عین حال مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه ایران در سفر به پاریس خانواده فرد ناپدید شده را دعوت کرد که تا حدود ده روز دیگر به ایران بروند.

آگهی

Un Français, issu d'une famille d'illustres militaires, a disparu depuis 4 mois en Iran. Accident? Enlèvement? https://t.co/C7W9vqZa8C

— Georges Malbrunot (@Malbrunot) 8 décembre 2016

اگر فرضیه بازداشت درست باشد، این نخستین بار نیست که حکومت ایران یک تبعه فرانسوی را برای باج‌خواهی به بند می‌کشد. در روز دهم تیر ۸۸ و در اوج اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم نیز یک پژوهشگر جوان فرانسوی به نام کلوتیلد ریس در ایران دستگیر و چند ماه پس از آزادی از زندان در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۸۹ به فرانسه بازگردانده شد.

دو روز پس از ورود این دختر فرانسوی به پاریس، علی وکیلی راد، تبعه ایرانی که به دلیل قتل شاپور بختیار (۱۵ مرداد ۱۳۷۰) دوران حبس ابد را در زندان فرانسه می‌گذراند، آزاد و به تهران برگردانده شد.

مجید کاکاوند نیز که در آن زمان به دلیل همکاری بازرگانی تسلیحاتی با ایران در زندان فرانسه به سر می‌برد، همزمان آزاد شد.

ژرژ مالبرونو، خبرنگار لوفیگارو با این پرسش که آیا ایران این بار هم قصد دارد با ربودن تبعه فرانسوی پیامی به پاریس بفرستد، می‌نویسد که به هر روی خانواده مرد ناپدید شده بیشتر امید دارند که فرضیه ربوده شدن او به دست جمهوری اسلامی درست باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد