بوریس جانسون ایران و عربستان را «عروسک گردان» جنگ‌های نیابتی خاورمیانه خواند

بوریس جانسون ایران و عربستان را «عروسک گردان» جنگ‌های نیابتی خاورمیانه خواند
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون عربستان و ایران را «عروسک‌گردان‌های خیمه‌شب‌بازی در جنگ‌های نیابتی خاورمیانه» نامید.

آگهی

روزنامه انگلیسی گاردین روز پنج‌شنبه ویدئویی را در وبسایت خود منتشر کرد که وزیر خارجه بریتانیا در آن صراحتا از تنش‌های مذهبی در خاورمیانه و به ویژه نقش عربستان سعودی در آن انتقاد می‌کند. آقای جانسون این سخنان را هفته گذشته در نشستی در رم و در حضور احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عرب ایراد کرده است. او با «فاجعه‌بار» خواندن رفتار حکوت‌های ایران و عربستان، نبود یک رهبری دوراندیش در منطقه برای پرهیز از اختلافات میان شیعه و سنی را یادآور شده است.

وزیر خارجه بریتانیا در نشست «گفتگوهای مدیترانه» در پایتخت ایتالیا گفت: «سیاستمدارانی هستند که با پیچیده کردن دین و سوء استفاده از شاخه‌های گوناگون یک دین واحد، در واقع اهداف خود را پیش می‌برند. این یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سیاسی در کل منطقه است. به نظر من فاجعه آن است که در خود این کشورها یک رهبری به حد کافی توانا وجود ندارد و به همین دلیل هم هست که در این نقطه همیشه جنگ‌های نیابتی درمی‌گیرد.»

به این ترتیب وزیر امور خارجه بریتانیا که بسیاری او را به خطاهای دیپلماتیک متهم می‌کنند، این بار نیز آشکارا از دولت عربستان که از متحدان کشور اوست، انتقاد کرد.

این سخنان جنجالی بوریس جانسون در حالی منتشر می‌شود که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در بازدید اخیر خود از خلیج فارس، رهبری «دوراندیشانه» خاندان سلطنتی عربستان سعودی، این متحد صد ساله بریتانیا را ستوده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف سنگ‌نگاره دوره ساسانی در فرودگاه لندن؛ اینترپل در جستجوی قاچاقچیان مجسمه ۴۰ میلیون دلاری

تلاش‌ امدادگران در ویرانه‌های زلزلۀ مراکش؛ شمار قربانیان به ۲۸۰۰ نفر رسید

پناهجویان در «تله مرگ»؛ آتش‌نشانان بریتانیا دولت را درباره ایمنی «بیبی استکهلم» به چالش می‌کشند