ویرانه های نمرود در عراق پس از آزادسازی از دست داعش

ویرانه های نمرود در عراق پس از آزادسازی از دست داعش
نگارش از Euronews

شهر باستانی نمرود، گوهر تمدن آشور که از دو سال پیش در تصرف داعش بود ماه گذشته توسط ارتش عراق پس گرفته شد در حالی که (همانطور که این تصاویر نشان می دهند) بخش هایی زیادی از آن (به گفته مقام های مسئول ۷

شهر باستانی نمرود، گوهر تمدن آشور که از دو سال پیش در تصرف داعش بود ماه گذشته توسط ارتش عراق پس گرفته شد در حالی که (همانطور که این تصاویر نشان می دهند) بخش هایی زیادی از آن (به گفته مقام های مسئول ۷۰ درصد) تخریب شده است.

نمرود در قرن ۱۳ پیش از میلاد بنا شد و یکی از باارزش ترین مجموعه های باستان شناسی عراق محسوب می شود. پس از سرنگونی صدام حسین، ساکنان محلی داوطلبانه حفاظت از بناها و آثار باستانی این شهر را برعهده گرفتند.

خالد گبری از ساکنان محلی در این باره می گوید: «با سقوط حکومت صدام حسین و مداخله ایالات متحده آمریکا عراق بدون دولت ماند. ما از مردم و قبایل محلی خواستیم تا نگهداری از این آثار و بناها را برعهده بگیرند. ما از آنها خواستیم تا پست های بازرسی برپا کنند و در حوالی این منطقه به گشت زنی بپردازند.»

حفاری های گسترده در خرابه های باستانی نمرود از دهه پنجاه میلادی آغاز شد و تا سال ۲۰۰۱ ادامه داشت و طی آن آثار باستانی بسیاری از جمله گنجینه ارزشمند نمرود، مجموعه ای متشکل از ۶۰۰ جواهر مربوط به امپراتوری آشور کشف شد. اما با حمله نظامی آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ این روند متوقف شد.

خالد گبری از ساکنان محلی می افزاید: «مشخص نیست تندروهای [داعش] چه تعداد از آثار باستانی را با خود برده اند. اما می دانیم که برخی آثار فرهنگی قابل حمل را به تاراج برده اند.»

پیکارجویان داعش که آثار و بناهای باستانی را به منزله بت پرستی تلقی می کنند پس از تصرف نمرود در ۳۰ کیلومتری موصل، در سال ۲۰۱۵ اقدام به تخریب و نابودی بسیاری از آثار و بناهای آن کردند.

مطالب مرتبط