ویرانه های نمرود در عراق پس از آزادسازی از دست داعش

ویرانه های نمرود در عراق پس از آزادسازی از دست داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر باستانی نمرود، گوهر تمدن آشور که از دو سال پیش در تصرف داعش بود ماه گذشته توسط ارتش عراق پس گرفته شد در حالی که (همانطور که این تصاویر نشان می دهند) بخش هایی زیادی از آن (به گفته مقام های مسئول ۷

آگهی

شهر باستانی نمرود، گوهر تمدن آشور که از دو سال پیش در تصرف داعش بود ماه گذشته توسط ارتش عراق پس گرفته شد در حالی که (همانطور که این تصاویر نشان می دهند) بخش هایی زیادی از آن (به گفته مقام های مسئول ۷۰ درصد) تخریب شده است.

نمرود در قرن ۱۳ پیش از میلاد بنا شد و یکی از باارزش ترین مجموعه های باستان شناسی عراق محسوب می شود. پس از سرنگونی صدام حسین، ساکنان محلی داوطلبانه حفاظت از بناها و آثار باستانی این شهر را برعهده گرفتند.

خالد گبری از ساکنان محلی در این باره می گوید: «با سقوط حکومت صدام حسین و مداخله ایالات متحده آمریکا عراق بدون دولت ماند. ما از مردم و قبایل محلی خواستیم تا نگهداری از این آثار و بناها را برعهده بگیرند. ما از آنها خواستیم تا پست های بازرسی برپا کنند و در حوالی این منطقه به گشت زنی بپردازند.»

حفاری های گسترده در خرابه های باستانی نمرود از دهه پنجاه میلادی آغاز شد و تا سال ۲۰۰۱ ادامه داشت و طی آن آثار باستانی بسیاری از جمله گنجینه ارزشمند نمرود، مجموعه ای متشکل از ۶۰۰ جواهر مربوط به امپراتوری آشور کشف شد. اما با حمله نظامی آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ این روند متوقف شد.

خالد گبری از ساکنان محلی می افزاید: «مشخص نیست تندروهای [داعش] چه تعداد از آثار باستانی را با خود برده اند. اما می دانیم که برخی آثار فرهنگی قابل حمل را به تاراج برده اند.»

پیکارجویان داعش که آثار و بناهای باستانی را به منزله بت پرستی تلقی می کنند پس از تصرف نمرود در ۳۰ کیلومتری موصل، در سال ۲۰۱۵ اقدام به تخریب و نابودی بسیاری از آثار و بناهای آن کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند