Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس جمهور ایران: نقض برجام پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت

رئیس جمهور ایران: نقض برجام پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس جمهور ایران می‌گوید که تهران برجام را نقض نخواهد کرد و در اجرای توافق به دست‌ آمده با شش قدرت جهانی نیز مصمم است، اما اگر مصوبه تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا اجرایی شود، جمهوری اسلامی پاسخ قاطعی خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز یک‌شنبه ۱۴ آذر ماه با حضور در مجلس شورای اسلامی برای ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ گفت که از نظر ایران مصوبه اخیر کنگره و سنای آمریکا نقض برجام است و رئیس جمهوری آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تایید و به ویژه اجرای آن جلوگیری کند.

وی افزود: «اجرایی‌شدن و یا حتی امضای این مصوبه توسط رئیس‌جمهوری آمریکا از نظر تهران خلاف تعهدات آمریکا است و با واکنشی مناسب روبرو خواهد شد.»

روز شنبه نیز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از آمریکا گفته بود که تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران در ایالات متحده اثر اجرائی ندارد. وی افزوده بود: «کاری که کنگره آمریکا کرده است در صورتی که به امضای رئیس جمهور آمریکا هم برسد اثر اجرایی ندارد.» پیش از آن هم شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله رهبر ایران به صراحت اعلام کرده بودند که تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران توسط ایالات متحده آمریکا نقض برجام است.

واکنش ظریف به تمدید تحریم‌های ایران در سنای آمریکا: اثر اجرائی نداردhttps://t.co/ldBoKENwvxpic.twitter.com/1wroK3GErm

— euronews فارسی (@euronews_pe) December 3, 2016

در همین حال روز یکشنبه ۲۶۴ نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای خواستار اجرای قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام شدند. به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، این نمایندگان در بیانیه‌ای که در صحن علنی مجلس قرائت شد گفته‌اند: «ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا محکوم کرده و آن را نشانگر اوج بی مسئولیتی آمریکایی‌ها در انجام تعهدات بین المللی می دانیم و از آنجا که در قانون اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، پیش بینی لازم برای نقض عهد طرف مقابل به عمل آمده است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اکیدا از دولت محترم می‌خواهند در اسرع وقت اقدامات متقابل را تحقق بخشیده و به اطلاع مجلس برساند.»

نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده آمریکا روز پنجشنه ۱۱ آذر ماه طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران را تصویب کردند. این طرح برای تبدیل شدن به قانون باید به امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز برسد. روز جمعه ۱۲ آذر ماه اریک شولتز، سخنگوی کاخ سفید با اعلام اینکه قانون تحریم‌های ایران تداخلی با برجام ندارد گفته بود: «انتظار می رود باراک اوباما طرح تمدید قانون تحریم‌های ایران برای ۱۰ سال را امضا کند.»

روحانی لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ ایران را به مجلس داد

حسن روحانی که روز یکشنبه به مجلس شورای اسلامی رفته بود، لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ را نیز به نمایندگان ارائه کرد.

آقای روحانی پس از ارائه لایحه در سخنانی گفت: ارائه به موقع لایحه بودجه رعایت شان و منزلت مجلس و نشان‌گر اهتمام دولت یازدهم در پایبندی به قانون و رعایت انضباط مالی است.

وی همچنین گفت که دولتش به دلیل سوء‌مدیریت‌های گذشته و تحریم‌ها در شرایط دشوار اقتصادی و روابط خارجی به سر می‌برد و با بحران مواجه بود. رئیس دولت یازدهم افزود که هیچ دولتی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، کار خود را با تورم بالای ۲۳ درصد آغاز نکرده است.

تصاویری از حضور روحانی در مجلس برای تقدیم لایحه بودجه سال ۹۶ / isnaRouhani_ir</a> <a href="https://twitter.com/Majlis_ir">Majlis_irpic.twitter.com/HswFVY9L7j

— وقایع اتفاقیه (@VaghayeDaily) December 4, 2016

رئیس جمهور ایران پیشتر گفته بود که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶، اولویت‌هایی در زمینه آب، فاضلاب، محیط‌ زیست و ریل سازی درنظر گرفته شده و برای توسعه این چهار حوزه صد هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است. این چهارمین بودجه دولت آقای روحانی و آخرین بودجه دولت یازدهم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران؛ جایی که سایه دونالد ترامپ سنگین‌تر از نامزد پیروز است