Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مولاوردی: آمارها درباره اینکه ایران کشوری غمگین است صحیح نیست

مولاوردی: آمارها درباره اینکه ایران کشوری غمگین است صحیح نیست
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران می‌گوید آمارهایی مبنی بر اینکه ایران یکی از کشورهای غمگین جهان به شمار می رود به واقعیت نزدیک نیست.

در سال ۲۰۱۳ موسسه گالوپ گزارشی مبنی بر بررسی وضعیت خشنودی و خوشحالی در بین ۱۳۸ کشور جهان منتشر کرد که براساس آن، عراق نخستین کشور غمگین جهان معرفی شد و پس از آن جمهوری اسلامی ایران قرار داشت. سازمان ملل نیز از سال ۲۰۱۲ «گزارش جهانی شادی» را منتشر می‌کند که در جدیدترین نسخه این گزارش، ایران در میان ۱۵۷ کشور، رتبه ۱۰۵ را دارد.

اینک خانم شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران می‌گوید این آمارها به واقعیت نزدیک نیست، هرچند وی گفته است که باید «زمینه ارتقاء سطح شادی در میان مردم باید مورد توجه قرار گیرد.» به گزارش خبرگزاری ایرنا خانم مولاوردی روز جمعه ۱۲ آذر ماه در این راستا گفت: «آمارهایی مبنی بر اینکه ایران یکی از کشورهای غمگین جهان به شمار می‌رود، منتشر شده که به واقعیت نزدیک نیست، اما باید با معطوف کردن توجهات به شاخص های منطبق با شرایط جامعه ایران برای تعیین شادترین یا غمگین ترین کشورها، جایگاه مناسبی کسب کنیم.»

ایران، دومین کشور «غمگین» جهانhttps://t.co/uUAlbFWhyj

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) November 2, 2016

وی افزود: «برای این مسئله که شاد نبودن خاص زنان یا مردان است و یا خانواده‌های ما چه وضعیتی دارند، حکم کلی نمی‌توان صادر کرد که زنان شاد نیستند یا شادتر از مردان نیستند، ولی باید موضوع گسترش موج نشاط را به همه جامعه تعمیم بدهیم. باید شاخص شادی و نشاط را در کشور بررسی کنیم و بر این اساس برای رسیدن به جایگاه مناسب برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.»

معاون امور زنان ریاست جمهوری ایران گفت: «جامعه ما به شدت نیازمند برنامه‌هایی است که بتواند شاخص‌های شادی آوری متناسب با ارزش‌ها،‌ هنجارها و باورهای اعتقادی را در اولویت قرار دهد و ارتقا بخشد و نباید جوانان را از آنچه قانون برای آنها مشروع دانسته محروم کنیم و آنها را به سمت شادی‌های کاذب و تصنعی سوق دهیم که تشویق به برنامه های زیرزمینی شوند.»

ایران بعد از عراق دومین کشور "غمگین" جهان است. pic.twitter.com/uOBCSD4shw

— Farzad Najarian (@farzadian) June 10, 2014

در سال‌های گذشته، انتشار گزارش‌های گاه و بیگاه برخی موسسه‌های نظرسنجی بین‌المللی از جمله گالوپ درباره رتبه‌بندی کشورها براساس غم و شادی، واکنش مقام‌های رسمی ایران را در پی داشته و این مسئولان معمولا این گزارش‌ها را تکذیب می‌کردند. در همین راستا ماه گذشته حسن موسوی چلک٬ رییس انجمن مددکاری ایران گفت: «براساس گزارش سازمان‌های معتبر بین‌المللی، ایران بعد از عراق دومین کشور غمگین جهان است.» موسوی چلک همچنین میزان اختلالات روانی در کشور را بالا دانسته و گفته بود در برخی مناطق تهران این اختلالات به حدود ۸۰ می‌رسد که بسیار بحرانی است.

خانم مولاوردی در ادامه سخنان خود گفته است که ادامه تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در میان جوانان، یکی از راه‌های ایجاد نشاط و شادی در کشور است. وی افزوده است: «اکنون بسیاری از جوانان ما با آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند که کاهش این آسیب‌ها می‌تواند زمینه شادی جوانان را بیشتر فراهم کند.»

وزیر #کار: آمارهای تکان‌دهنده‌ای از آسیب‌های اجتماعی وجود دارد و راهکار تقویت #مساجد است https://t.co/zTfCFdpmWdpic.twitter.com/Om3v7w30nV

— euronews فارسی (@euronews_pe) June 30, 2016

جمهوری اسلامی ایران در دو دهه گذشته با روند رو به افزایش آسیب‌های اجتماعی روبرو بوده است. افزایش پرشتاب آسیب‌های اجتماعی، در آمارهای رسمی از افزایش بیکاری، اعتیاد، خودکشی، حاشیه‌نشینی، فقر، افسردگی و مهاجرت نیز به خوبی آشکار می‌شود. چندی قبل علی ربیعی، وزیر کار ایران در این راستا گفته بود: «مشکلات اقتصادی، دیر یا زود حل شدنی است، اما باید برای جلوگیری از فروپاشی اخلاقی جامعه تلاش جدی کرد؛ زیرا هر روز آمارهای تکان دهنده‌ای از افزایش آسیب‌های اجتماعی به گوش می‌رسد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند