Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

همه پرسی ایتالیا؛ موافقان و مخالفان

همه پرسی ایتالیا؛ موافقان و مخالفان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چند روز مانده به همه پرسی اصلاحات قانون اساسی در ایتالیا، فعالیت کارزار موافقان و مخالفان به اوج خود رسیده است.

آگهی

چند روز مانده به همه پرسی اصلاحات قانون اساسی در ایتالیا، فعالیت کارزار موافقان و مخالفان به اوج خود رسیده است. بر اساس نظرسنجی ها، مخالفان، رای بیشتری در رفراندوم روز یکشنبه چهارم دسامبر خواهند داشت. آنها معتقدند که اصلاحات مورد نظر نخست وزیر این کشور، موجب قدرت گرفتن بیشتر دولت مرکزی می شود و تهدید برای دموکراسی است.

ماتئو سالوانی، رهبر «لیگ شمال»، حزب فدرالیست و ناحیه گرای ایتالیا که ضد اتحادیه اروپا و مخالف این اصلاحات است، می گوید: «برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا)، ترامپ و جنبش «نه» به اصلاحات! حتی می توانیم نوربرت هوفر از اتریش که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است را هم اضافه کنیم. اینها چهار سیلی محکم به صورت قدرت های بزرگ هستند. چهار هشدار خوب از سوی مردم به آنها.»

از سوی دیگر استدلال هواداران این اصلاحات این است که این کار موجب صرفه جویی در وقت و هزینه و از بین بردن بن بست های مداوم سیاسی در ایتالیا می شود. چرا که با کاهش قدرت سنا، روند قانونگذاری سریعتر شده و بخش های بدون کارکرد بدنه دولت مانند شورای ملی کار و اقتصاد حذف خواهند شد.

پائولو جنتلیونی، وزیر امور خارجه ایتالیا و از موافقان اصلاحات می گوید: «ثبات و اصلاحات برای کشور من بسیار حیاتی است. به همین دلیل است که تایید اصلاح قانون اساسی از طریق همه پرسی بسیار مهم است.»

شکست این همه پرسی می تواند آینده ایتالیا در اتحادیه اروپا را با تهدید مواجه کند. زیرا در صورت استعفای ماتئو رنتزی، حزب مخالف اتحادیه اروپا یعنی جنبش پنج ستاره قدرت بیشتری خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اصلاحات و تناقض های همه پرسی در ایتالیا

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد

جایگاه و مفاهیم زن و خانواده در قانون اساسی ایرلند؛ رای «نه» در صدر آرا همه‌پرسی قرار گرفت