Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادامه کارزار موافقان و مخالفان همه پرسی اصلاحات قانون اساسی ایتالیا

ادامه کارزار موافقان و مخالفان همه پرسی اصلاحات قانون اساسی ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایتالیا خود را آماده همه پرسی در زمینه اصلاحات در قانون اساسی می کند.

آگهی

ایتالیا خود را آماده همه پرسی در زمینه اصلاحات در قانون اساسی می کند. کارزار مخالفان و موافقان این اصلاحات با هدف همراه کردن هواداران بیشتر در جریان است.

این همه پرسی روز چهارم دسامبر و به خواست ماتئو رنتزی، نخست وزیر برگزار می شود. نظرسنجی ها شکست آقای رنتزی در این همه پرسی را پیش بینی کرده اند.

نخست وزیر ایتالیا به دنبال کاستن از حجم و قدرت مجلس سنا است و آن را ضامن ثبات دولت و آسان کننده روند تصمیم گیری می داند. او پیش تر گفته که در صورت شکست از مقامش کناره گیری خواهد کرد، امری که بی ثباتی بیشتر سومین قدرت اقتصادی اروپا را به همراه خواهد داشت.

لویجی دی مایو، نماینده جنبش پنج ستاره و معاون ریاست مجلس نمایندگان پارلمان ایتالیا در این باره گفت: «ما از رنتزی می خواهیم که به آنچه قول داده عمل کند. او گفته در صورتی که ایتالیایی ها به اصلاحات او «نه» بگویند از مقامش کناره گیری می کند.»

اما ظاهرا موضوع به این سادگی نیست. ماسیمو فرانکو، نویسنده و تحلیلگر در روزنامه کوریر دلا سرا می گوید: «رنتزی در معنا و مفهوم همه پرسی غلو می کند؛ او سرنوشت خود را به نتیجه همه پرسی گره زده است. اما فکر می کنم او درک می کند که این برداشتی اشتباه و کاملا به زیان ایتالیاست.»

به موجب این اصلاحات، اختیارات مجلس سنا به امور استانها و شهرداریها محدود خواهد شد و تعداد اعضای آن از ۳۱۵ به حدود یکصد سناتور کاهش می یابد.

مخالفان همه پرسی می گویند اصلاحات مورد نظر آقای رنتزی موجب قدرت گرفتن بیشتر دولت حاکم می شود و آن را تهدیدی برای دموکراسی تلقی می کنند.

در حالی که کمتر از یک هفته به همه پرسی تاریخی ایتالیا مانده، هنوز بسیاری از واجدان شرایط در این کشور نسبت به شرکت در همه پرسی یکشنبه آینده تردید دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد

جایگاه و مفاهیم زن و خانواده در قانون اساسی ایرلند؛ رای «نه» در صدر آرا همه‌پرسی قرار گرفت

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند