احمد منتظری به ۲۱ سال زندان و خلع لباس روحانیت محکوم شد

احمد منتظری به ۲۱ سال زندان و خلع لباس روحانیت محکوم شد
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری، به دلیل انتشار یک فایل صوتی از پدرش درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷، به ۲۱ سال حبس و خلع لباس روحانیت محکوم شد. براساس حکم آقای منتظری، «به احترام برادر شهیدش» تنها ۶ سال از حکم زندان وی اجرا خواهد شد. این حکم در دادگاه ویژه روحانیت قابل تجدیدنظر است. در متن حکم آمده است که فایل صوتی منتشره مربوط به اعدام های سال ۶۷ دارای طبقه‌بندی سری بوده است.

ادامه واکنش‌ها به فایل #منتظری: از بیانیه تند #خبرگان تا تذکر به مطهری در مجلس https://t.co/cSLULI2Qjfpic.twitter.com/GrCSlx9PuT

— euronews فارسی (@euronews_pe) August 28, 2016

کانال تلگرام بیت آیت‌الله منتظری این حکم را منتشر کرده که در آن آمده است: «پيرو پخش فايل صوتى آيت‌‌الله العظمی منتظرى درباره اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ پس از احضار و بازجویی‌های مکرر حجه‌الاسلام والمسلمين احمد منتظرى و نیز تشکیل دادگاه و ارائه دفاعیه، ایشان در تاريخ ١٣٩٥/٩/٧ به دادسراى ويژه روحانيت قم احضار و حكم دادگاه به وى ابلاغ گردید. بر اساس اين حكم آقای احمد منتظری به اتهام اقدام عليه امنيت ملى به تحمل ده سال حبس تعزيرى و به جهت انتشار فايل صوتى داراى طبقه بندى سرى به تحمل ده سال حبس تعزيرى و به اتهام تبليغ عليه نظام به تحمل يک سال حبس تعزيرى جمعاً به تحمل ٢١ سال حبس تعزيرى محكوم شده است.»

در ادامه این حکم آمده است: «لكن با توجه به ارزش و حرمت خون برادر شهيدش و با عنايت به سن و سال و وضعيت خاص وى و فقد سابقه محكوميت كيفرى، با احصاء ميانگين حداقل و حداكثر مجازات‌ها در مقام اجراء فقط ٦ سال از حبس‌هاى مورد حكم اجراء مي‌گردد و نظر به اينكه مجموع اقدامات متهم خلاف شأن روحانيت تشخيص داده شد، متهم را به خلع لباس روحانيت محكوم مي‌نمايد؛ و با توجه به انتساب به خانواده شهيد، خلع لباس ايشان به مدت ٣ سال تعليق می‌گردد.»

فایل صوتی جلسه آیت الله #منتظری با هیات مرگ در گفتگو با احمد منتظری
گزارش فرشته قاضی: https://t.co/WLH7Ssal4Ypic.twitter.com/ppZR5ErXR0

— euronews فارسی (@euronews_pe) August 10, 2016

همزمان با بیست و هشتمین سالگرد اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ در ایران، فایلی صوتی از جلسه آیت الله منتظری با هیئت تصمیم گیرنده اعدام‌ها (متشکل از حسینعلی نیری، مصطفی پورمحمدی، مرتضی اشراقی و ابراهیم رئیسی) منتشر شد که در آن قائم مقام وقت آقای خمینی ضمن هشدار نسبت به «جنایتی» که در حال انجام است گفته بود احمد خمینی و وزارت اطلاعات برای اعدام زندانیان سیاسی از سال‌ها قبل برنامه ریزی کرده‌ بودند. انتشار این فایل صوتی از سوی بیت آیت‌الله منتظری واکنش های بسیاری ایجاد کرد. احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری در گفتگو با یورونیوز گفته بود که هدف از انتشار این فایل صوتی پاسخ به برخی انتقادهای مغرضانه و تحریف تاریخ از سوی تاریخ سازان بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد