واکنش ساکنان هاوانا به درگذشت فیدل کاسترو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش ساکنان هاوانا به درگذشت فیدل کاسترو

مردم هاوانا صبح شنبه در کوبایی از خواب برخاستند که رهبر تاریخی اش فیدل کاسترو را از دست داده است، دوره ای جدید در تاریخ کوبا.

خبر درگذشت کاسترو به آرامی در کشور کمونیستی کوبا گسترش یافت و پرچم نیمه افراشته این کشور یکی از نشانه های قابل رویت مرگ کسی بود که مردم او را فرمانده نامیده بودند.

یاندی گونزالس از ساکنان هاوانا می گوید: «رهبر تاریخی یک انقلاب درگذشته است. این خبری جهانی است و شما می خواهید ببینید چه اتفاقی می افتد. به نظر من هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. ما سالهاست منتشر این لحظه بوده ایم.»

جولیو هرناندز کارمند دولت می گوید: «او واقعا یک پدر بود، دست کم برای نسل من. او چیزهای زیادی به ما آموخت، درباره انسانیت، انترناسیونالیسم و اینکه چطور همبستگی داشته باشیم.»

جولیا مارتینز کاستاندا، یکی دیگر از کارمندان دولت می گوید: «تلفن زنگ زد و دوستم بلیندا به من گفت، تلویزیون را روشن کن، فرمانده درگذشته است. می دانید منظور از اینکه فرمانده درگذشت، چیست؟ در واقع با اینکه او دیگر رئیس جمهوری فعلی کوبا نبود اما ما همیشه به او فرمانده می گفتیم.»

فیدل کاسترو به دلیل بیماری در سال ۲۰۰۶ عملا از قدرت کناره و برادرش رائول کاسترو زمام امور را در دست گرفت با این حال همواره مورد مشورت در تصمیم گیری های مهم دولتی بود.