ایران مذاکرات محرمانه با آمریکا درباره آینده برجام را تکذیب کرد

ایران مذاکرات محرمانه با آمریکا درباره آینده برجام را تکذیب کرد
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«یک منبع آگاه» ایران، خبر روزنامه وال‌ استریت ژورنال درباره مذاکرات محرمانه تهران ـ واشنگتن بر سر ذخایر آب سنگین و آینده برجام را تکذیب کرد.

آگهی

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) نام «این منبع آگاه» را ذکر نکرده اما روز جمعه پنجم آذر ماه به نقل از وی مذاکرات تازه میان ایران و ایالات متحده آمریکا را درباره ذخایر آب سنگین ایران تکذیب کرد.

روزنامه وال‌ استریت ژورنال در گزارشی که روز پنجشنبه چهارم آذر ماه منتشر کرد نوشت که طرف‌های مذاکرات ایران در جریان گفتگوهای هسته‌ای تهران و شش کشور جهانی، با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، برای آینده توافق دچار نگرانی شده و برای رفع این نگرانی، مذاکراتی جدید را با ایران از سر گرفته‌اند.


این روزنامه همچنین «بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع خود» نوشته است که دولت آقای باراک اوباما نیز بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابت ریاست جمهوری به دنبال تمهیداتی برای جلوگیری از خدشه‌دار شدن توافق هسته‌ای ایران است.

در بخشی ازاین گزارش گفته شده بود که ایران و آمریکا بر سر میزان ذخایر آب سنگین در ایران مذاکره کرده‌اند. همچنین آمریکا و دیگر طرف‌های گفتگوهای هسته‌ای از ایران خواسته‌اند که میزان اورانیوم غنی‌شده خود را بیش از تعهدات مندرج در برجام، کاهش دهد تا از این طریق توافق هسته‌ای، در برابر اقدامات احتمالی آقای ترامپ مستحکم‌تر شود.


به نوشته این روزنامه، آمریکا و پنج کشور اروپایی حدود یک ماه است که برای متقاعد کردن تهران در این زمینه با جمهوری اسلامی مذاکره داشته‌اند. به نوشته وال استریت ژورنال چناچه این مذاکرات موفق شود، خطر هسته‌ای شدن و ساخت یک بمب اتمی توسط جمهوری اسلامی تا حدود بسیار زیادی کاهش می‌یابد و این موضوع برگ برنده دیگری برای موافقان برجام در برابر ترامپ خواهد بود.

منابع وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که مذاکره‌کنندگان ایرانی به صورت فعال در نشست‌های برگزار شده برای بررسی این طرح شرکت کرده‌اند ولی تاکنون به اجرای آن متعهد نشده‌اند.

دونالد ترامپ که به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا معرفی شد، قبلا و در هنگام کارزار انتخاباتی خود توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران را فاجعه خوانده و گفته بود این بدترین توافقی است که از راه مذاکره بدست آمده است. آقای ترامپ وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، نخستین اولویت او، لغو این توافق به گفته او فاجعه‌بار خواهد بود. اما در اولین موضع‌گیری پس از پیروزی ترامپ، ولید فارِس، مشاور سیاست خارجی وی درباره تهدید ترامپ به پاره کردن توافق هسته‌ای ایران گفت: «پاره کردن احتمالا عبارت خیلی تندی است، اما او توافقی را که قبلا صورت گرفته بر می‌دارد و با اروپایی‌ها و طرف‌های دیگر، بازبینی می کند.»

در مقابل اوایل سال جاری علی خامنه‌ای رهبر ایران گفته بود که ما برجام را نقض نمی‌کنیم ولی اگر طرف مقابل آن را نقض کند «که الان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا دارند تهدید می‌کنند که برجام را پاره می‌کنیم؛ اگر آنها برجام را پاره کردند، ما آن را آتش می‌زنیم.»


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید