بنگلادش مرزهای خود را به روی اقلیت مسلمان میانمار بست

بنگلادش مرزهای خود را به روی اقلیت مسلمان میانمار بست
نگارش از Euronews

افزایش هجوم اقلیت مسلمانان میانمار به سمت بنگلادش سبب شد تا این کشور کنترل مرزهای خود را افزایش دهد.

افزایش هجوم اقلیت مسلمانان میانمار به سمت بنگلادش سبب شد تا این کشور کنترل مرزهای خود را افزایش دهد.

هجوم مسلمانان روهینگیا به بنگلادش در پی موج جدید خشونت دولت میانمار علیه این گروه شدت گرفته است.

روهینگیاها می‎ گویند که بیش از ۱۰۰ نفر از آنها در عملیات نیروهای امنیتی میانمار کشته و صدها نفر نیز بازداشت شده اند.

با وجود کنترل های مرزی، همچنان گروهی از روهینگیاها موفق شده اند از طریق رودخانه خود را به بنگلادش برسانند. اگرچه بسیاری از آنها اعضای خانواده خود را در زمان عبور از رودخانه از دست داده اند.

یکی از آنها می گوید: «گروهی از ساکنان روستای ما موفق شدند با قایق راه رودخانه را در پیش گیرند تا به اینجا برسند اما متاسفانه قایق در رودخانه غرق شد و تنها آنها که شنا بلد بودند به اینجا رسیدند و ۷ نفر از همراهان ما در قایق از جمله سه کودک کشته شدند.»

دیگری نیز می گوید: «نظامیان پدر و عمویم را گرفتند و با خود بردند. نمی دانم چه بر سر آنها آمده است و اینکه زنده هستند یا نه، اما شاهد شکنجه شدن آنها بودم، من توانستم با قایق خودم را به اینجا برسانم.»

سازمان ملل متحد نسبت به خشونت علیه این گروه اقلیت به دولت میانمار هشدار داده است.

جان مک کیسیک، مسئول بخش پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید: «در حال حاضر همه چیز به دولت بنگلادش بستگی دارد تا با افزایش فشار بر دولت میانمار شرایط را به حالت عادی بازگرداند و مسلمانان روهینگیا بتوانند در امنیت کامل به کشورشان بازگردند.»

خشونت های قومی میان بوداییان که حدود ۹۰ درصد جمعیت میانمار را تشکیل می دهند و اقلیت مسلمان روهینگیا تاکنون صدها کشته بر جای گذاشته و به گزارش سازمان ملل متحد بیش از ۳۰ هزار نفر از آنها نیز آواره شده اند.

اقلیت مسلمان روهینگیا که جمعیتشان به حدود ۱ میلیون و یکصد هزار نفر می رسد، به عنوان مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش وارد شده ‎اند، بشمار می آیند و در ایالت راخین میانمار ساکن هستند.

مطالب مرتبط