رهبر جمهوری اسلامی: تحریم جدید نقض برجام است، واکنش نشان خواهیم داد

رهبر جمهوری اسلامی: تحریم جدید نقض برجام است، واکنش نشان خواهیم داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد شدید از «تخلف‌های متعدد دولت کنونی آمریکا در قضیه توافق هسته‌ای» تهدید کرد در صورت عملی شدن تمدید تحریم‌های ده ساله ایالات متحده علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران قطعا در برابر آن واکنش نشان خواهد داد.

آقای خامنه‌ای، روز چهارشنبه سوم آذر/ ۲۳ نوامبر تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران را «نقض برجام» توصیف کرد.

در هفته‌های گذشته، مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا – که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است- تحریم ۱۰ ساله علیه سرمایه‌گذاران خارجی در بخش نفت و گاز ایران را برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر تصویب کرد. این تحریم در سال ۱۹۹۶ و در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون برای مجازات ایران و دولت وقت لیبی طرح ریزی شده بود. سناتور مک‌ کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌‌خواهان در سنا هم گفته است که مجلس سنا نیز این مصوبه مجلس نمایندگان را تصویب خواهد کرد. به علاوه، مجلس نمایندگان ایالات متحده طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را با ۲۴۳ رای موافق در برابر ۱۷۴تصویب کرد.

على #خامنه_اى، رهبر #ايران: تمديد تحريم ١٠ ساله از سوى #آمريكا نقض #برجام خواهد بود و ايران به آن واكنش نشان خواهد داد. #فارس

— Mehran Ahmadi (@mehranio) 23 novembre 2016

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر گفته بود چنانچه طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران تصویب شود، آن را وتو خواهد کرد، اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ از بیستم ماه ژانویه و مواضع تند وی در قبال توافق اتمی ایران، به نظر می‌رسد وی ازمصوبات کنگره علیه ایران استقبال کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد