Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران: از شواهد پیداست هرچه ترامپ به ریاست جمهوری نزدیک می‌شود، تعدیل می‌شود

ایران: از شواهد پیداست هرچه ترامپ به ریاست جمهوری نزدیک می‌شود، تعدیل می‌شود
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به سخنان دونالد ترامپ درباره برجام در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش گفت: «در مباحث و شعارهای انتخاباتی داده شده [ترامپ]، صحبت های زیادی در خصوص مسایل گوناگون صورت گرفت و فقط به موضوع برجام اختصاص نداشت. هنوز برای قضاوت زود است که چه اتفاقی می افتد. آنچه پیداست این است که هر چقدر آقای ترامپ به آغاز ریاست جمهوری خود نزدیک می شود، بر اساس قانون تعدیل شود و فکر می‌کنم در جامعه آمریکایی آنقدر خردگرایی وجود دارد که بر اساس آن، منافع جهانی، آمریکا و بین المللی را به خطر نیندازد.»

دونالد ترامپ که به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا معرفی شد، قبلا و در هنگام کارزار انتخاباتی خود توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران را فاجعه خوانده و گفته بود این بدترین توافقی است که از راه مذاکره بدست آمده است. آقای ترامپ وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، نخستین اولویت او، لغو این توافق به گفته او فاجعه‌بار خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه اول آذر ماه درباره این اظهارات آقای ترامپ گفت: «برجام یک تفاهم دو جانبه نیست و چند جانبه است و این تفاهم به تایید سازمان ملل و شورای امنیت رسیده و تصورم این نیست که کار ساده ای باشد تا یک طرف این موضوع را زیر پا گذاشته و یا بخواهد طرح بازنگری مجدد آن را مطرح کند. به هر حال ایران آمادگی خود را داشته و گزینه‌های خود را برای هر وضعیتی مهیا کرده است.»


بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران

مصوبه منع فروش هواپیما به ایران زمان‌بر است

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از نشست خبری خود درباره ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری از سوی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «در یک سال گذشته شاهد بودیم که لوایح زیادی در مجلس نمایندگان تصویب و یا مطرح شده که هیچ کدام قابلیت اجرایی ندارد. ممنوعیت فروش هواپیما هم در کنگره تصویب شد و مرحله بعد این است که طرح به سنا رفته و باید به امضای رییس جمهوری برسد که زمانبر است و زمان زیادی تا آن موقع داریم، صبر می کنیم.»

وی اضافه کرد: بعد از طی شدن این روند، در صورتی که مخالفت با برجام باشد یا منافاتی با منافع ما داشته باشد، به شکل مقتضی برخورد می‌کنیم.

آماده شدن پیش‌نویس قانون جدید کنگره #آمریکا برای ممنوعیت فروش #بوئینگ به #ایرانhttps://t.co/uGFe2Pr7fwpic.twitter.com/nZHs1RpA05

— euronews فارسی (@euronews_pe) November 11, 2016

مجلس نمایندگان آمریکا روز ۲۷ آبان لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن فروش هواپیماهای مسافربری به ایران ممنوع می‌شود. این مصوبه اقدامی در راستای مقابله با تصمیم دولت باراک اوباما در زمینه صدور مجوز فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس و بوئینگ به ایران است. باراک اوباما پیشتر گفته بود چناچه این طرح‌ها در کنگره تصویب شود، آنها را وتو خواهد کرد، اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ از بیستم ماه ژانویه و مواضع تند وی در قبال توافق اتمی ایران، به نظر می‌رسد وی از این قوانین استقبال کند.

تا طرف مقابل پایبند برجام است ما هم اجرا می‌کنیم

بهرام قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره میزان ذخایر آب سنگین ایران گفت: «این یک بحث فنی است. ما تا جایی که بتوانیم و طرف های مقابل ما بخواهند، بر تعهدات خود در برجام باقی خواهیم ماند و آن را دقیقا اجرا می‌کنیم.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته اعلام کرده بود که ذخیره آب سنگین ایران برای دومین بار از میزان مجاز در برجام فراتر رفته است. یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین از ایران خواسته بود تا به تعهدات خود در توافق هسته ای کاملا پایبند باشد.

#ایران با رد سخنان #آمانو: به تعهدات‌مان درباره ذخایر آب سنگین عمل کرده‌ایم https://t.co/RsGN7nMZXIpic.twitter.com/V0ua0ZaoDq

— euronews فارسی (@euronews_pe) November 18, 2016

در همین رابطه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که بخشی از تولیدات مازاد آب سنگین کشور با هدف فروش به چند کشور خریدار به کشور عمان منتقل شده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای کمالوندی گفته است که مقادیر دیگری نیز برای انتقال به خریداران در روزهای آتی به عمان ارسال خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟