تجمع اعتراضی کارگران مقابل مجلس ایران: اخراج کارگران را تسهیل کرده‌اند

تجمع اعتراضی کارگران مقابل مجلس ایران: اخراج کارگران را تسهیل کرده‌اند
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صدها تن از کارگران روز شنبه ۲۹ آبان ماه در سالگرد تصویب قانون کار مقابل مجلس شورای اسلامی ایران تجمع کردند. علیرضا محجوب، رئیس فراکسیون کارگری مجلس ایران در این تجمع سخنرانی کرد و گفت: لایحه قانون کار باید به نفع کارگران تصحیح شود.

قانون کار ایران در ۲۹ آبان سال ۱۳۶۸ ،‌ پس از مدت‌ها رد و بدل شدن بین مجلس و شورای نگهبان، سرانجام در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد. لایحه تغییر قانون کار نیز در تیرماه سال جاری از سوی دولت حسن روحانی به مجلس ارائه شد؛ لایحه‌ای که اعتراضات گسترده ای را در میان کارگران برانگیخت. در واکنش به اعتراضات و تجمعات کارگران، دولت لایحه خود را از مجلس پس‌گرفت. علی رستمیان، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس روز ۲۵ آبان در این باره اعلام کرد که لایحه تغییر قانون کار به وزارت تعاون بازگشت داده شده است و این لایحه در کارگروه ویژه‌ای با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت بررسی خواهد شد.


علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی روز شنبه در تجمع اعتراضی کارگران مقابل مجلس گفت: «قانون کار ماحصل سال‌ها مبارزه کارگران علیه ظلم است از این رو جامعه کارگری اجازه تحمیل لایحه معیوب و ضد کارگری قانون کار را نخواهد داد.»

وی با طرح این پرسش که کدام قسمت از لایحه اصلاح قانون کار به نفع کارگران است گفت: «باید تاکید کرد که این لایحه هیچ نقطه روشنی ندارد و باید به نفع کارگران تصحیح شود.» محجوب همچنین با اشاره به ماده ۲۸ قانون کار تصریح کرد: «بر اساس لایحه اصلاح قانون کار این ماده به نفع کارفرمایان در جهت تسهیل اخراج کارگران تغییر یافته است.»

رئیس فراکسیون کارگری مجلس در پایان با اشاره به بازگشت لایحه تغییر قانون کار از مجلس به دولت گفت: «این لایحه را در کارگروه روابط کار وزارت کار که بنده مسئول آن هستم بررسی می‌کنیم تا موارد موجود در آن که به نفع کارگران نیست مشخص شود.»

اولین قانون کار ایران در ۱۳۲۵ توسط مجلس شورای ملی تصویب شد. تصویب این قانون در نتیجه مبارزات پیگیر ۳ اتحادیه کارگری در ایران بود. پس از انقلاب ۵۷ اصلاح قانون کار از خواست‌های اصلی گروه‌های کارگری که سهم قابل توجهی در پیروزی انقلاب داشتند بود. در دوره سوم مجلس شورای اسلامی که اکثریت آن در اختیار جناح چپ بود قانون کار جدید تصویب شد، گرچه شورای نگهبان بدلیل آنچه که مغایرت بخش‌هایی از این قانون با احکام شرعی نامید حاضر به تایید آن نشد. نهایتا مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی تاسیس و به بررسی این قانون پرداخت و سرانجام بررسی قانون کار در ۲۹ آبان ۱۳۶۹ در مجمع تشخیص به پایان رسید و تصویب شد. کارفرمایان و کارگران در تمام سال‌های پس از تصویب این قانون به انتقاد از آن پرداخته و برای اصلاح آن تلاش کردند.

تصاویری از تجمع امروز (شنبه ۲۹ آبان ماه) کارگران به مناسبت تصویب قانون کار، مقابل مجلس شورای اسلامی ایران. تجمع کنندگان در قطعنامه پایانی، از هجوم همه جانبه سرمایه داران به قانون کار انتقاد کردند. همچنین در این قطعنامه آمده است که مفاد لایحه اصلاح قانون کار در تباین آشکاربا اصول حقوق بنیادین کار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد