Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیاست و اقتصاد هر دو می خواهند زمین گرمتر از این نشود

سیاست و اقتصاد هر دو می خواهند زمین گرمتر از این نشود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هدف بیست و دومین نشست تغییرات آب و هوایی در مراکش این بود که توافق پاریس را به اجرا نزدیک کند.

آگهی

هدف بیست و دومین نشست تغییرات آب و هوایی در مراکش این بود که توافق پاریس را به اجرا نزدیک کند. اما دشواری کار برای جامعه بین المللی، به توافق رسیدن بر سر جزئیات فرآیندهای اجرایی است چراکه پای منافع ملی کشورها در میان است.

گرچه انتخاب شدن دونالد ترامپ، مخالف سرسخت پیمان پاریس، بحثهای زیادی را در این نشست به پا کرد، اما سرانجام جامعه بین المللی به توافقهایی دست یافت.

باس ایکهوت، نماینده حزب سبزهای هلند در این باره می گوید: «شاهد این هستیم که عزم جزم دیگر کشورها، به ایالات متحده می گوید اشتباه بزرگی می کنید اگر از این پیمان خارج شوید، چراکه دنیا دارد به این سمت می رود. البته شما می توانید بگویید ما می خواهیم راه خودمان را برویم. اما این هم کمی ابلهانه است چون شغلی هم با این کار ایجاد نمی شود. اگر شغل می خواهید باید در مسیر دنیا حرکت کنید. پیام نشست مراکش همین است.»

نشست مراکش برای بسیاری از سازمانهای مردم نهاد که نگران پایبندی دولتها به تعهدات پیمان پاریس هستند فرصتی بود تا چگونگی اجرای تعهدات و نیز میزان کارآمدی خود این نشست را زیر نظر بگیرند.

پی یر کانه، مسئول آب و هوا و انرژی از بنیاد جهانی طبیعت می گوید: «این نشست از دو نظر مهم بود. نخست گامِ مهمی که در زمینه سیاسی برداشته شد. به این ترتیب پیمان پاریس می تواند شکل اجرایی پیدا کند. و دیگر آنکه حالا می توانیم نشست آینده در سال ۲۰۱۸ را با پیدا کردن نقاط مشترکی میان اعضا برنامه ریزی کنیم تا بتوان به اقدامات عملی در این زمینه شتاب بخشید. همزمان، مجموعه پیامهای سیاسیِ سران دولتها در نهایت می گوید که این کشورها آماده اجرای تعهداتشان هستند.»

نکته برجسته دیگر در بیست و دومین نشست تغییرات آب و هوایی در مراکش، حضور پُررنگ بخش صنعت بود. حضوری که برای تحقق آرمان مبارزه با گرمایش زمین بسیار ضروری تلقی می شود. به نظر می رسد در نشست مراکش، دولتها، جوامع مدنی و دنیای اقتصاد به نوعی تفاهم دست یافته اند.

اولریکا آرنیو، از بخش آب و هوای سازمان ملل در این باره می گوید: «حرکت اقتصاد، سریعتر از حرکت دولتها است. در اثر این تغییرات، دستاوردهای اقتصادی مطلوبی در کار خواهد بود که هیجانی جهانی ایجاد خواهد کرد و انگیزه اقدامات بیشتری خواهد شد در زمینه اقتصادی که به سوختهای فسیلی وابسته نیست. بنابر این قطعا هدف گفتگوی بخشهای مختلف یکی است، اما دولتها باید سریعتر کار کنند چراکه تغییر لازم، عظیم است.»

گرچه نشست مراکش پیامهای سیاسی مهمی در بر داشته، اما مدافعان محیط زیست هشدار می دهند که توافقات کنونی هنوز برای پیشگیری از گرمایش زمین کافی نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صعود میلیون‌ها نفر از کوه فوجی ژاپن؛ زنگ خطر تبعات محیط زیستی به صدا درآمد

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید

مکعب‌های جادویی در چین؛ بطری پلاستیکی از شما، تی‌شرت و کیف پارچه‌ای از ما