ارجاع بیش از ۹ هزار پرونده همسر آزاری به پزشکی قانونی تهران

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
ارجاع بیش از ۹ هزار پرونده همسر آزاری به پزشکی قانونی تهران

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۵، پرونده ۲۲۴ مورد کودک آزاری و پرونده ۹ هزار و ۴۹۹ مورد همسرآزاری به پزشکی قانونی ارجاع داده شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا مسعود قادی‌پاشا، مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران روز پنجشنبه ۲۷ آبان ماه این آمار را ارائه کرده، اما به جزئیات این پرونده‌ها نپرداخته است.

پیشتر حبیب‌الله مسعودی، معاون سازمان بهزیستی کل کشور گفته بود که شش درصد از تماس‌ها با اورژانس اجتماعی در سال ۱۳۹۴ مربوط به همسرآزاری بوده است.


همچنین سازمان پزشکی قانونی اوایل سال جاری اعلام کرده بود که در دو ماهه نخست سال جاری، ۹۲ هزار و ۴۷۳ نفر به خاطر مصدومیت ناشی از نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده بودند که از این تعداد، ۲۹ هزار و ۱۳۱ نفر زن بودند.

در مورد کودک آزاری نیز قبلا رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ضمن اشاره به عدم وجود دستورالعمل اجرایی در مراکز درمانی برای مواجهه با کودک آزاری، از زیاد بودن تعداد گزارش‌های مربوط به کودک آزاری در تهران خبر داده بود. وب‌سایت خبرآنلاین نیز در گزارشی در این زمینه از ثبت رسمی روزانه ۲۰ مورد کودک آزاری در اورژانس تهران خبر داده و در عین حال تاکید کرده بود که میزان واقعی کودک آزاری‌ها ۲۰ برابر تعدادی است که اعلام می‌شود. خبر‌آنلاین نوشته بود: «شاید بتوان آمار واقعی کودک آزاری در ایران را روزانه ۴۰۰ مورد دانست. یعنی سالانه بیش از ۱۴۶ هزار مورد.» کارشناسان می‌گویند یکی از عمده‌ترین دلایل اصلی کودک آزاری «مشکلات اقتصادی و حاشیه‌نشینی» است.


مسعود قادی‌پاشا، مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران

مدیر کل پزشکی قانونی تهران در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرگزاری ایلنا با اعلام اینکه بیشتر پرونده‌ها در پزشکی قانونی استان تهران مربوط به نزاع، تصادفات و تعیین نقص عضو است گفت: «تراکم پرونده‌ها در تهران واقعا پرفشار و زیاد بوده و کار را برای همکاران ما بسیار سخت و پیچیده کرده است.»

وی همچنین از حقوق‌های پایین پزشکان این سازمان انتقاد کرد و گفت «به دلیل حقوق و مزایای پایین، بسیاری از ردیف‌های استخدامی پزشکی قانونی عملاً اصلاً متقاضی ندارد، در حالی که در بسیاری از ادارات و سازمانهای دیگر، ممکن است ۲ هزار پزشک متقاضی فقط برای یک ردیف استخدامی اقدام کنند.»