Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نماینده ایران در سازمان ملل: حاميان ديروز صدام از نقض منشور ملل متحد از سوی ایران دم می‌زنند

نماینده ایران در سازمان ملل: حاميان ديروز صدام از نقض منشور ملل متحد از سوی ایران دم می‌زنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

غلامعلی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به نامه انتقادی ۱۱ کشور عرب به مجمع عمومی، این دولت‌ها را به حمایت از صدام در گذشته و ترویج ترورریسم و حمایت از «گروههای جنايت كار و تكفيری» متهم کرد.

روز دوشنبه ۱۴ نوامبر/ ۲۴ آبان، نمایندگان کشورهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین، کویت، قطر، عمان، یمن، اردن، مصر، مراکش و سودان با پخش نامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایران را به نقض اصول این نهاد، حمایت از تروریسم و مداخله در کشورهای دیگر متهم کردند. امارات متحده عربی، این نامه را تهیه و ۱۰ کشور دیگر آن را امضا کرده اند.

به گزارش ایرنا، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل با رد اتهام حمایت نظامی ایران از شیه‌نظامیان حوثی در یمن نوشته است: «طنز تلخ ماجرا اين است كه امضا كنندگان اين نامه، با حمايت بي دريغ نظامی و مالی خود از تجاوزگری صدام حسين، جنگی هشت ساله را بر ايران تحميل كردند. به‌علاوه همين كشورها كه ايران را به مداخله در امور داخلي كشورها متهم می‌سازند در نهايت دو رويی، خود در حال بمباران كردن مردم بيگناه يمن هستند.»

#UAE & 10 Member States Co-Sign Letter to #UNGA Condemning #Iran’s Driving of Regional Instability.See FULL letter https://t.co/jssZGqEh9Spic.twitter.com/Cr6qBQCBbX

— UAE Mission to UN (@UAEMissionToUN) November 12, 2016

غلامعلی خوشرو همچنین با رد اتهام حمایت ایران از تروریسم در نامه خود آورده است: «مضحک است كه رژيم هايی كه خود پرورش دهنده و صادركننده افراط گرايی و تفكر تكفيری به عراق، سوريه و ديگر كشورها هستند، اينک ايران را به حمايت از تروريسم متهم می‌كنند.»

عملکرد دولت ایران در حمایت گسترده از دولت بشار اسد در سوریه در سال‌های گذشته به شدت از سوی کشورهای عرب منطقه مورد انتقاد قرار گرفته است. عربستان سعودی و متحدانش، پشتیبانی از «گروه‌هایی» از مخالفان مسلح در سوریه را انکار نمی‌کنند. در مقابل ایران سیاست پادشاهی‌های عرب منطقه و دولت ترکیه در قبال سوریه را نکوهش کرده و آنان را به تسلیح و تجهیز «گروه‌های تکفیری» متهم می‌کند. در بخشی از نامه ایران به بان کی‌مون آمده است: «حمايت مستشاری ايران از نيروهای نظامی در سوريه نيز بر اساس درخواست دولت مشروع اين كشور و در چارچوب حقوق بين الملل و حق دفاع مشروع و بند ۵۱ منشور ملل متحد صورت می‌گيرد. اگر حمايت ايران و ديگر كشورها از دولت سوريه وجود نداشت، گروه‌های جنايتكار و تكفيری كه توسط دولت های امضا كننده همين نامه حمايت می شوند تاكنون بر سوريه غالب شده وپرچم سياه خود را بر سراسر سوريه و ديگر نقاط خاور ميانه بر افراشته بودند.»

روابط ایران و بسیاری از همسایگان عرب این کشور در خلیج فارس به دنبال آغاز موج بهار عربی به سردی گرایید. در حالی که ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی بیش از یک سال است مناطق تحت تصرف حوثی‌ها در یمن را بمباران می‌کند، ریاض و متحدانش تهران را به حمایت از کمیته‌های انقلابی حوثی‌ها و علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن و تسلیح نیروهای نظامی و شبه نظامی حامی آنها متهم می‌کنند. در جریان جنگ داخلی پنج ساله سوریه ایران از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند و در برابر، عربستان و متحدانش پشتیبان شماری از گروه‌های مخالف در سوریه هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین با وجود اعتراض تهران بر حمایت خود از ادعای ارضی امارات بر جزایر سه‌گانه ایران پافشاری کرد

انتقاد کم‌سابقه‌ مشاور رهبر ایران از روسیه؛ ولایتی: موضع مسکو در قبال جزایر سه‌گانه مایه تاسف است

هزینه‌کرد دوباره روسیه از تمامیت ارضی ایران؛ شراکت استراتژیک تهران و مسکو عملی است؟