Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

کنفرانس تغییرات اقلیمی مراکش زیر سایۀ انتخاب دونالد ترامپ آغاز می شود

کنفرانس تغییرات اقلیمی مراکش زیر سایۀ انتخاب دونالد ترامپ آغاز می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیست و دومین کنفرانس شرایط اقلیمی قرار است از روز سه شنبه در مراکش آغاز بکار کند.

آگهی

بیست و دومین کنفرانس شرایط اقلیمی قرار است از روز سه شنبه در مراکش آغاز بکار کند. این کنفرانس بین المللی در حالی برگزار می شود که انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا بر آن سایه انداخته است. رئیس جمهور منتخب آمریکا بارها بر عدم انجام تعهدات آمریکا و خروج این کشور از توافق پاریس تاکید کرده است.

جاناتان پرشینگ نمایندۀ آمریکا یک روز پیش از شروع این کنفرانس در این باره به خبرنگاران گفت: «نمی خواهم واقعا در این مورد که دولت جدید چه کار خواهد کرد فکر کنم اما هر توافقی شرایطی وجود دارد که بر اساس آن یک فرد یا یک کشور می تواند تصمیم به خروج بگیرد، در این مورد هم همین امر صادق است. دولت جدید می تواند در این رابطه تعهدات و منافع در سطح جهانی را بازنگری کند و سپس تصمیم خواهند گرفت با توجه به سیاست هایشان پیش بروند. باید منتظر ماند و دید.»

کاهش گازهای گلخانه ای که یکی از دلایل آلودگی هوا و افزایش دمای زمین است از جمله تعهداتی است که کشورهای شرکت کننده در کنفرانس سال گذشته در پاریس برای آن توافق کرده اند. سازمان های بین المللی فعال در زمینۀ آب و هوا می گویند عدم اجرای این تعهدات روند خشکسالی را در نقاط مختلف زمین شدت بخشیده است.

طبق این توافق دمای زمین باید دو درجه کاهش یابد و کشورهای امضا کننده نیز متعهد شده اند گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۰۳۰ به میزان کمتر از یک درصد پایین بیاورند. سازمان جهانی هواشناسی سال ۲۰۱۶ را گرمترین سال ثبت کرده و به گفتۀ این سازمان بین المللی، این گرمایش رو به افزایش نیز هست.

پیتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی در آستانۀ این بیست و دومین کنفرانس اقلیمی با اشاره به اینکه افزایش دمای زمین طی ۹ ماه اول سال بی سابقه بوده است، می گوید: «امسال به احتمال زیاد دمای هوا ۱.۲ دهم درجه بالاتر از دمای هوا در عصر پیش از صنعت قرار خواهد گرفت. در کنفرانس سال گذشته در پاریس سطح تعیین شده ۱.۵ دهم درصد بود و اگر به این درجه نگاه کنید می بینید که داریم در جهت غلطی حرکت می کنیم.»

چین و آمریکا از بزرگترین تولید کنندگان گازهای گلخانه ای هستند که عامل اصلی گرم شدن زمین به شمار می آید. بسیاری از کشورها بویژه در قارۀ آفریقا و آسیا در حال حاضر با خطر خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند و شرکت کنندگان در کنفرانس رباط قرار است در مورد راههای اجرای هر چه سریع تر توافقات بدست آمده در کنفرانس سال گذشته به بحث و گفت و گو بنشینند. این کنفرانس روز هجدهم نوامبر به کار خود پایان می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از گرمای غافلگیرکننده در سن‌پترزبورگ تا پدیده قابل انتظار «منهتن‌هنج» در نیویورک

گزارش سازمان جهانی هواشناسی: رکورد روزهای به شدت گرم در اروپا سال گذشته شکست

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت