نامزد طرفدار نزدیکی به روسیه رئیس جمهور مولداوی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نامزد طرفدار نزدیکی به روسیه رئیس جمهور مولداوی شد

ایگور دودون، رهبر حزب سوسیالیست مولداوی رئیس جمهور این کشور شد. وی که طرفدار نزدیکی به روسیه است توانست در دور دوم این انتخابات که روز یکشنبه برگزار شد، با بیش از ۵۵ درصد از آرا، مایا ساندو، نامزد اپوزیسیون و طرفدار نزدیکی به اروپا را شکست بدهد.

بیش از ۹۷ درصد آرا شمارش شده و پیروزی ایگور دودون قطعی اعلام شده است.

رئیس جمهور منتخب مولداوی در نطق خود پس از اعلام نتایج گفت: «من خطاب به طرف مقابل می گویم، بدون توجه به این نتیجه، بگذارید مردم را به آرامش دعوت کنیم. ما به آشوب و تحریک نیاز نداریم و نگذاریم که بی ثباتی در جامعه صورت بگیرد.»

مایا ساندو که پیش از این وزارت آموزش مولداوی را بعهده داشت، ۴۴ درصد این آرا را به دست آورده است. وی با انتقاد از نحوۀ برگزاری این انتخابات گفت: «متاسفانه این انتخابات خیلی بد سازماندهی شده بود. حوزه های رای گیری در لندن، بخارست و پاریس با کمبود برگه های رای روبرو بودند و صدها نفر نتوانستند رای بدهند.»

قرار است نتایج نهایی روز دوشنبه اعلام شود. این نخستین بار از سال ۱۹۹۷ به اینسوست که یک رئیس جمهور در مولداوی از طریق انتخابات سراسری انتخاب می شود.

مولداوی با سه و نیم میلیون نفر جمعیت یکی از فقیرترین کشورهای اروپاست و ۴۱ درصد از مردم در این کشور با کمتر از پنج دلار در روز زندگی می کنند.