احتمال استعفای نخست وزیر ایتالیا در صورت شکست همه پرسی اصلاح قانون اساسی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
احتمال استعفای نخست وزیر ایتالیا در صورت شکست همه پرسی اصلاح قانون اساسی

حذف پرچم اتحادیه اروپا در سخنرانی هفته گذشته ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا در فیس بوک، در مورد همه پرسی اصلاح قانون اساسی در این کشور، انتقادات و گمانه زنی های بسیاری را برانگیخته است. پرچم اتحادیه اروپا بر مبنای یک سنت، باید در محل سخنرانی رهبران کشورهای عضو اتحادیه و در کنار پرچم کشور آنها قرار گیرد.

آقای رنتسی در ماه های اخیر انتقادات بسیاری را نسبت به اتحادیه اروپا در مورد بحران پناهجویان و مشکلات اقتصادی پس از وقوع زلزله در این کشور مطرح کرده است. با اینحال به نظر می رسد که حذف پرچم اتحادیه اروپا در این سخنرانی برای جلب نظر مخالفان طرح اصلاحات قانون اساسی در همه پرسی ماه دسامبر باشد.

نخست وزیر ایتالیا، از حزب چپ میانه، همه پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور در روز ۴ دسامبر را به رای اعتماد به دولت خود تشبیه کرد. او در مصاحبه روز دوشنبه خود گفت که در صورت شکست این همه پرسی، از مقام خود استعفا خواهد داد.

طرح دولت ایتالیا برای اصلاح قانون اساسی، شامل کاهش اختیارات مجلس سنا و دولت های منطقه ای و در نتیجه به نوعی افزایش اختیارات دولت است.

طبق آخرین نظر سنجی ها، به نظر می رسد که دولت آقای رنتسی بازنده این رفراندوم باشد. در هفته گذشته نیز در سفر او به شهر ناپل، تظاهرات معترضان مخالف با همه پرسی ماه دسامبر، با برخورد نیروی پلیس مواجه شد.