Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بازار خرید و فروش پایان‌نامه در ایران و احساس مسئولیتی که وجود ندارد

بازار خرید و فروش پایان‌نامه در ایران و احساس مسئولیتی که وجود ندارد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

معاون دانشگاه تربیت مدرس تهران با انتقاد از بازار خرید و فروش پایان‌نامه در کشور گفت باید بخش حقوقی و قضایی، شهرداری،‌ نیروی انتظامی و اتحادیه‌ها در این زمینه پاسخگو باشند تا سرمنشا این حرکت نادرست پیدا شود.

در سال‌های اخیر خرید و فروش پایان‌نامه و مقالات علمی در ایران به کسب و کاری معمول و پرسود تبدیل شده است و در معابر عمومی نزدیک دانشگاه‌ها بویژه میدان انقلاب و اطراف دانشگاه تهران می‌توان به سهولت آگهی‌های این حراج علمی را دید. چندی قبل مجله «ساینس» از بازار خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی در ایران گزارشی منتشر کرد که اینک معاون دانشگاه تربیت مدرس به انتقاد از آن پرداخته است.

گزارش مجله‌ی «ساینس» از بازار خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی در ایران. https://t.co/vOrEzta1oCpic.twitter.com/LjL03dSUia

— Meysam Doai (@Mdoai) September 15, 2016

به گزارش خبرگزاری ایسنا دکتر یعقوب فتح‌اللهی، معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس با تمجید از نظام دانشگاهی ایران گفت: «نظام ایران تحقیق و پژوهش را در بدنه دانشگاه‌ها نهادینه و تحصیلات تکمیلی را پایه‌گذاری کرده و همواره رو به تعالی در حال حرکت است. بنابراین به گفته مقام رهبری این حرکت علمی دشمن دارد و دشمن این ابتکار را که برای تعالی ایران است جهت توقف‌سازی و انحراف نشانه گرفته و اگر نتوانست این حرکت را متوقف کند می‌خواهد آبرویش را بریزید.»

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس افزود: «بنابراین زمانی که فردی خارجی وارد جامعه ایران شده و محل فروش پایان‌نامه را می‌بیند و در نشریات خارجی منعکس می‌کند جامعه علمی نباید در برابر این اقدام سکوت اتخاذ کند و باید در پی ریشه‌یابی این موضوع باشد اما جامعه علمی ما به هیچ‌وجه احساس مسئولیت اجتماعی در برابر این موضوع ندارد… شاید چند خاطی در بروز این پدیده نقش داشته باشند اما آیا راه‌حل این معضل این است که این پدیده زشت را به فردی که با ایران دشمنی و غرض دارد نشان دهیم؟»

آقای فتح‌اللهی با تاکید بر اینکه باید به دنبال راهکارهای اساسی برای حل این معضل باشیم، گفت: «متولیان صنوف مختلف همچون صنف کتاب،‌ کاغذ و غیره اجازه ندهند در آن منطقه که دانشگاه تهران نیز مستقر است این تخلفات رخ دهد. از طرفی لازم است متولیان نظم و انضباط شهری وظیفه خود را انجام دهند زیرا چگونه ممکن است که این افراد به سد معبر ایراد بگیرند اما از کنار این موضوع به راحتی بگذرند؟ امور غلط به هیچ‌وجه نباید اجازه تجارت داشته باشند.»

این مقام دانشگاهی در پایان گفت: «در همه جای دنیا مسئله تقلب وجود دارد اما می‌توان با نظارت و ارزیابی در دانشگاه‌ها، وضع مقررات صحیح، اتخاذ روش‌های مختلف مدیریتی ارزیابی و وضع استانداردهای منطقی بروز این پدیده را در دانشگاه‌ها کاهش دهیم… کمیته‌های ارزیابی تخلفات پژوهشی در دانشگاه‌ها نقش بسیار ارزنده‌ای داشته و اگرهمه دانشگاه‌ها کار خود را به درستی انجام دهند شاهد بروز پدیده‌های این چنینی نخواهیم بود.»

معضل فروش پایان‌نامه‌های دانشجویی و مقالات علمی در سال‌های اخیر به حدی در ایران جدی شده است که در جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی هم مورد بحث بوده و در یکی از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حسن روحانی رئیس جمهور از پایان‌نامه فروشی و کپی‌برداری علمی انتقاد کرده و گفته بود: شان علمی کشور به هیچ وجه نباید زیر سئوال برود و دستگاه‌های مرتبط باید با این اقدامات مقابله کنند.

اسفند ماه سال گذشته نیز وزارت علوم دولت روحانی از تهیه و تنظیم آئین‌نامه‌ای به منظور برخورد با این معضل خبر داد. وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد که از نظر وزارت علوم فروش مقاله و پایان‌نامه از سوی استادان و دانشجویان کاملا تخلف است و مسئولان موظف شده‌اند با چنین پدیده‌ای در دانشگاه‌ها به‌شدت برخورد کنند. این مقام وزارت علوم همچنین گفت: «برای شرکت‌ها و دلالانی که پایان‌نامه‌فروشی می‌کنند لایحه‌ای را تنظیم کرده‌ایم که به تصویب دولت رسید و در حال حاضر به مجلس رفته است.»

دستور روحانی برای مقابله با «فروش پایان‌نامه»http://t.co/pU82eA0V7D

— روزنامه شرق (@SharghDaily) October 17, 2014

اگرچه حسن روحانی و برخی دیگر از مقامات علمی و سیاسی ایران در این زمینه اظهار نگرانی کرده‌اند و نیز اگرچه شرکت‌های فعال در فروش پایان‌نامه و مقالات علمی در تهران و دیگر شهرستان‌ها علنی فعالیت می‌کنند و حتی سایت‌های مختلف اینترنتی هم برای تبلیغات خود راه‌اندازی کرده‌اند، با این همه رهبر جمهوری اسلامی منکر چنین پدیده‌ای است. علی خامنه‌ای رهبر ایران مهر ماه سال گذشته در دیدار با نخبگان و استعدادهای برتر علمی از اساس منکر چنین مسئله‌ای شده و گفته بود: «کسانی که مسئله فروش پایان‌نامه‌های دانشگاهی را مطرح می‌کنند قصد دارند حرکت علمی کشور را بدنام کنند.»

تصاویر «فرارو» از بازار خرید و فروش پایان‌نامه در میدان انقلاب تهران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد

تصاویر ادای احترام و تشییع جنازه حسین امیرعبداللهیان در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران