آلودگی هوا در ایران: تهران در وضعیت خط قرمز

آلودگی هوا در ایران: تهران در وضعیت خط قرمز
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با فرارسیدن سرما و نزدیک شدن به فصل زمستان، مطابق معمول تهران بازهم شاهد هوای ناسالم و آلوده است. براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هوای پایتخت که در هفته گذشته فقط برای «گروه‌های حساس» در شرایط «ناسالم» قرار داشت، در روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه برای تمامی افراد در «شرایط ناسالم» یا «وضعیت قرمز» قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس و براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، روز یکشنبه غلظت ذرات معلق در هوای تهران با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون عدد ۱۵۴ را نشان داد که نشان‌دهنده شرایط هشدار یا «وضعیت قرمز» است.

کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران پیشتر مصوباتی برای کاهش آلودگی هوای تهران داشته است، از جمله طرح زوج و فرد کردن تردد خودروها در سطح شهر در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری. در شهریور ماه گذشته نیز معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران طرح تعطیلی پاییزی مدارس به خاطر آلودگی هوا را داده بود. خانم ابتکار روز یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ در گفتگو با خبرگزاری ایسنا در این رابطه گفته بود: «یک بازه ۳۰ تا ۴۰ روزه را داریم که هوا ساکن می‌شود و سرد است و وارونگی هوا اتفاق می‌افتد. در این مدت تهران و یا سایر کلانشهرها همانند دیگی می‌شوند که درشان بسته می‌شود و هرچه آلودگی هست می‌ماند و راه تبادل هوا بسته شده و دیگر راه فرار ندارد. بنابراین باید برای این چند روز فکر کرد.»

طرح تعطیلی پاییزی #مدارس به خاطر #آلودگی هوا https://t.co/mIPMuxNk5epic.twitter.com/4R7w15OoTk

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 18, 2016

در همین حال خبرگزاری فارس در گزارش دیگری از افزایش آمار مرگ و میر در دی‌ماه به دلیل آلودگی هوا خبر داده و نوشته است: «یک پژوهش علمی اثبات کرده است که میزان آلاینده‌ها در تهران ۸.۲ برابر استاندارد جهانی است و بر اساس این گزارش دی‌ماه هرسال که همیشه بیشترین روزهای آلوده سال به ثبت می‌رسد، پرکارترین ماه کارکنان سازمان بهشت‌زهرا نیز است.»

درخواست نمایندگان مجلس برای تشکیل کارگروه‌های ملی آلودگی هوا

مجلس ایران روز یکشنبه جلسه علنی داشت و در این جلسه جمعی از نمایندگان درخواست دادند از آنجا که آلودگی هوا در بسیاری از مناطق به مرز هشدار رسیده است، کارگروه های ملی آلودگی هوا تشکیل شود.

به گزارش خبرگزاری «خانه‌ ملت» این نمایندگان خواستار اقدامات جدی درباره آلودگی هوا و جلوگیری از خسارات بزرگ این معضل شدند. همچنین نمایندگان پیشنهاد دادند طرح زوج و فرد خودرو از درب منزل تا پایان آذرماه در تهران اجرا شود و اقدامات دیگری که برای رفع معضل آلودگی هوا لازم است از جمله مدیریت مدرسه ها مخصوصا مقطع دبستان انجام گیرد.

.ebtekarm_ir</a> در مجلس: مردم از ناحیه آلودگی هوا سالانه حدود ۳۰ میلیارد دلار خسارت می بینند. مصرف انرژی در ایران ۹ برابر جهان است. <a href="https://t.co/lvASLJ3KIC">pic.twitter.com/lvASLJ3KIC</a></p>&mdash; روزنامه ایران (IranNewspaper) October 19, 2016

مجلس ایران همچنین روز یکشنبه با لایحه پیوستن ایران به توافقنامه آب‌وهوایی پاریس هم موافقت کرد. تصویب این لایحه می‌تواند به تغییرات جدی در سیاست استفاده از سوخت‌های فسیلی در ایران بیانجامد. به گزارش خبرگزاری تسنیم ایران جزو ۱۰ کشور نخست جهان است که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در نتیجه مصرف انرژی به خود اختصاص داده‌ است. همچنین به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی رجبی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در سازمان حفاظت محیط زیست روز چهارم شهریورماه اعلام کرد که تقریبا سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای معادل دی اکسید کربن در ایران منتشر می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد