نامزد نزدیک به مسکو رئیس جمهور بلغارستان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نامزد نزدیک به مسکو رئیس جمهور بلغارستان شد

رومن رادوف، نامزد سوسیالیست ها در بلغارستان روز یکشنبه توانست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تستکا چاتشوا، رقیب خود از حزب حاکم را شکست بدهد.

طبق نتایج اولیۀ اعلام شده، رومن رادوف که یک ژنرال قدیمی ارتش بلغارستان است توانسته است نزدیک به ۶۰ درصد از آرا را در این دو کسب کند. نامزد محافظه کارها که از حمایت نخست وزیر کنونی این کشور برخوردار است تنها به ۳۵ درصد آرا دست یافته است.

وی که نامزد نزدیک به روسیه محسوب می شود، روز یکشنبه در واکنش به این پیروزی گفت: «امروز دموکراسی در بلغارستان بالاتر از بی تفاوتی و ترس قرار گرفت و پیروز شد. علیرغم ترساندن دولت به پایان همه چیز، شما امروز به تغییرات رای دادید.»

به گفتۀ سفیر پیشین بلغارستان در مسکو، حزب سوسیالیست بلغارستان برای نامزدی رومن رادوف که تا تابستان گذشته در ارتش این کشور خدمت می کرد، با روسیه هماهنگی کرده است.

بویکو بوریسف، نخست وزیر کنونی بلغارستان که ریاست حزب حاکم را نیز در اختیار دارد در پی شکست نامزد این حزب در این انتخابات اعلام کرده است بزودی از سمت خود استعفا می دهد. با استعفای وی پارلمان نیز منحل خواهد شد و متعاقب آن انتخابات زود هنگام سراسری در این کشور برگزار می شود.