جانسون؛ وزیر بریتانیایی که به ترامپ طعنه می زد امروز کف می زند

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
جانسون؛ وزیر بریتانیایی که به ترامپ طعنه می زد امروز کف می زند

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا در نشست اضطراری روز یکشنبه همتایان اروپایی خود که به بحث و بررسی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اختصاص یافته است، حاضر نمی شود.

به نوشته روزنامه «ایونینگ استاندارد» آقای جانسون در بیان دلیل امتناع خود در این نشست گفته است:« نیازی به نشست روز یکشنبه نمی بینیم چرا که انتخابات آمریکا پایان یافته و نتیجه اش مشخص شده است. دموکراسی حرف خود را زده است، یک دوره گذار در پیش است و ما در راستای تامین منافع بریتانیا در بهترین سطح ممکن، با دولت فعلی و آتی آمریکا کار خواهیم کرد.»

آقای جانسون پیش تر زمانی که هنوز از کرسی شهرداری لندن به کرسی وزارت امور خارجه بریتانیا نرسیده بود درباره ترامپ گفته بود:«از او برای تماشای لندن دعوت کرده و تمام شهر را نشانش خواهم داد اما اصلاً نخواهم خواست تا لندنی ها ناخواسته با دونالد ترامپ روبرو شوند.»

موضع جدید دوستانه و سخنان گرم و صمیمی بوریس جانسون در قبال دونالد ترامپ تازگی دارد.

آقای جانسون با فراموش کردن سخنان طعنه آمیز پیشین خود ضمن تبریک و استقبال از پیروزی دونالد ترامپ در توییتی نسبت به همکاری لندن و واشنگتن برای تامین «ثبات جهانی» و «شکوفایی اقتصادی» ابراز امیدواری کرده است.

از آن سوی، دونالد ترامپ در بحبوحه برگزاری رفراندوم ماندن و نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا، با حامیان بریکسیت همسویی نشان داده بود تا با حامیان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا.

توییت، اظهارات اخیر و نیز امتناع آقای جانسون از حضور در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشان از این دارد که دولت جدید بریتانیا در اندیشه پیشی گرفتن از اتحادیه اروپا در مراوده و همکاری های تجاری و اقتصادی با آمریکای تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.