سفیر کانبرا در تهران: استرالیا یکی از سخاوتمندترین کشورها در زمینه پذیرش پناهجویان است

سفیر کانبرا در تهران: استرالیا یکی از سخاوتمندترین کشورها در زمینه پذیرش پناهجویان است
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سفیر استرالیا در ایران در گفتگویی که با خبرگزاری ایسنا داشته است از سیاست‌های مهاجرتی کشورش دفاع کرده و در عین حال گفته است که استرالیا یکی از سخاوتمندترین کشورها در زمینه پذیرش پناهجویان است.

آقای ایان بیگز، سفیر کانبرا در تهران در توضیح سخاوتمند بودن کشورش در زمینه پذیرش پناهجویان گفته است: «طبق آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، استرالیا سالانه حدود ۱۳ هزار و۷۵۰ پناهجو می‌پذیرد و احتمالا این رقم تا سال ۲۰۱۹- ۲۰۱۸ به ۱۸هزار و ۷۵۰ نفر افزایش خواهد یافت. این ارقام علاوه بر ۱۲ هزار نفری است که در اثر جنگ سوریه با استقبال استرالیا پذیرفته شدند و هم‌چنان روند پذیرش آنها در جریان است؛ البته پذیرفتن پناهجویان با این ارقامی ‌که گفته شد به این معنا نیست که استرالیا کمک‌های انسان دوستانه خود را متوقف کرده باشد، بلکه هم‌چنان در کنار روند پذیرش پناهجویان کمک‌های مالی انسان دوستانه خود را در مناطق مختلف به پناهجویان دارد.»

اظهارات این مقام استرالیا در باره سخاوتمند بودن کشورش برای پناهجویان در حالی است که کانبرا به اتخاذ سیاست‌های بسیار سخت‌گیرانه در قبال پناهجویان مشهور است. بر اساس قانونی در استرالیا که با انتقادهای نهادهای بین‌الملی روبه‌رو است، هیچ پناهجویی به خاک آن کشور پذیرفته نمی‌شود و در اردوگاه‌هایی در جزیره نائورو یا در پاپوا گینه‌ نو نگهداری خواهد شد.

انتقاد شدید عفو بین الملل از نقض حقوق #پناهجویان در #استرالیاhttps://t.co/otXRlAUoW3pic.twitter.com/4TEBnNvlRV

— euronews فارسی (@euronews_pe) August 3, 2016

ایان بیگز، سفیر کانبرا در تهران در ادامه گفتگوی خود با اشاره به تعداد پناهندگان ایرانی در استرالیا گفت: «تعداد ایرانیان در کمپ‌های اداره مهاجرت داخل استرالیا ۵۵۱ نفر است و ۳۷۷ ایرانی در کمپ‌های مراکز پروسه درخواست منطقه‌ای شامل ۲۷۱ نفر در مانوس و ۱۰۶ نفر هم در نائورو به سر می‌برند.»

استرالیا بارها اعلام کرده است که سیاست‌های این کشور در قبال پناهجویان غیرقانونی و اسکان آنها در کمپ‌های نائورو و مانوس برای حفظ جان خودشان است. بیگز درباره این موضوع و همچنین وضعیت داخل کمپ‌ها گفت: «من نمی‌گویم امکانات ارائه شده در این اردوگاه‌ها در حد عالی است؛ ولی اینها مسئولیت دولت نائورو و گینه نو است و آنها مسئول این اردوگاه‌ها هستند. آنها باید رسیدگی کنند و استرالیا هم به نوبه خود پیشنهادهایی برای یافتن راه‌حل این مسائل ارائه کرده است. پیش‌نهادهایی وجود دارد مبنی بر این‌که این افراد یا اقامت در ‌آن جزایر را بپذیرند یا این‌که هرچه سریع‌تر بازگشت داوطلبانه این افراد را طبق هماهنگی‌هایی که با دولت ایران انجام می‌دهند تسهیل کنند.»

سفیر استرالیا در تهران افزود: «این نه فقط تعهد دولت استرالیا بلکه تعهد سایر کشورها نسبت به رعایت مسائل حقوق بشری هم هست و آن‌چه در رسانه‌ها به آن اشاره می‌شود مسئولیتی هست که دولت‌های استرالیا، گینه نو، نائورو و ایران در مورد پناه‌جویان ایرانی به عهده دارند و باید کمک کنند تا این مشکل حل شود.»

مرداد ماه سال جاری دو سازمان عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی مشترک نسبت به وضعیت پناهجویان و رفتار غیرانسانی استرالیا و نادیده گرفتن عامدانه شرایط وخیم این افراد به شدت به دولت این کشور انتقاد کردند و گفتند: استرالیا عمدا به آزار و اذیت پناهجویان می پردازد و وضعیت بحرانی آنها را در این جزیره نادیده می‌گیرد تا برای دیگر کسانی که قصد پناهجویی دارند درس عبرت شود. این گزارش شرایط جزیره نائورو را شبیه به یک زندان توصیف کرده و نوشته بود که اغلب افراد پناهجو با مشکلات شدید روانی دست و پنجه نرم می‌کنند و دچار افسردگی و عوارضی همچون بی‌خوابی هستند. بسیاری نیز حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده‌اند.

در اسفند ماه سال گذشته نیز ابتدا جولی بیشاپ وزیر خارجه استرالیا به تهران سفر کرد و سپس محمدجواد ظریف وزیر خارجه تهران به کانبرا رفت. براساس گزارش های منتشر شده در آن مقطع، بخشی از دیدار و گفتگوی وزرای خارجه ایران و استرالیا پیرامون بازگرداندن پناهجویان ایرانی در استرالیا بود. اگرچه در آن زمان جولی بیشاپ گفته بود که مذاکراتش با وزیر خارجه ایران در این خصوص پیشرفت‌های زیادی داشته‌ است، ولی با گذشت هشت ماه از آن مقطع ظاهرا تغییری در این زمینه رخ نداده است.

دیدار محمد جواد ظریف JZarif</a> وزیر خارجه <a href="https://twitter.com/hashtag/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86?src=hash">#ایران</a> با جولی بیشاب <a href="https://twitter.com/JulieBishopMP">JulieBishopMP وزیر امور خارجه #استرالیا
عکس ها: رویترز pic.twitter.com/7rS8UnZweA

— euronews فارسی (@euronews_pe) March 15, 2016

در حال حاضر بیش از ۵۵۰ ایرانی که درخواست همگی آنها برای پناهندگی رد شده در اردوگاه های نائورو و مانوس به‌ سر می‌برند. سال گذشته یک پناهجوی ایرانی به نام امید ۲۳ ساله در جزیره نائورو دست به خودسوزی زد و جان خود را از دست داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد

ایران و اسرائیل؛ چگونه دو کشور متحد به دشمنان قسم‌خورده تبدیل شدند؟