Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دستکم پنج هزار آواره در پی نبرد برای آزادسازی رقه

دستکم پنج هزار آواره در پی نبرد برای آزادسازی رقه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نزدیک به یک هفته از آغاز عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه برای بازپس گیری شهر رقه می گذرد.

آگهی

نزدیک به یک هفته از آغاز عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه برای بازپس گیری شهر رقه می گذرد.

تخمین زده می شود نبرد برای آزاد سازی این شهر که با حمایت هواپیماهای ائتلاف بین المللی انجام می شود دستکم پنج هزار آواره بر جای گذاشته باشد؛ غیرنظامیانی که خانه هایشان را ترک کرده اند و به کمک نیروهای دموکراتیک سوریه موفق به رسیدن به مناطق امن شده اند.

حامد سلمان، یکی از آوارگان می گوید: «فرار سخت بود، ما به سمت گلوله ها می دویدیم، من به همراه خانواده ام بودم. ما خانه و همه چیزمان را رها کردیم. ما به سمت نیروهای دموکراتیک سوریه رفتیم و آنها به ما کمک کردند تا اینجا به «عین عیسی» بیاییم. ما شب را در سرما سپری کردیم، بدون غذا و از چهارشنبه هیچ چیزی نخورده بودیم.»

خانواده های آواره به روستای عین عیسی در ۵۰ کیلومتری شمال رقه آورده می شوند، جایی که در تیرماه سال ۱۳۹۴ شمسی (ژوئن ۲۰۱۵ میلادی) توسط کردهای سوریه آزاد شد.

فضوا حسین، زنی آواره می گوید: «ما از نیروهای دموکراتیک پرسیدیم چه کار باید بکنیم و آنها گفتند خانه هایتان را ترک کنید و به سمت غرب فرار کنید. ما هم همین کار را کردیم و به اینجا آمدیم. اکنون خودمان و کودکانمان در امانیم.»

آوارگان رقه زمان طولانی را تحت کنترل شدید نیروهای داعش زندگی کرده اند. بسیاری از آنها مجبور شده اند تا رسیدن به نیروهای دموکراتیک سوریه، چندین روز را در بیابانها سپری کنند.

نوفا محمد، دیگر آواره رقه می گوید: «همه چیز بشدت گران بود. کمبودهای زیادی وجود داشت. نمی توانستیم به راحتی رفت و آمد کنیم یا به راحتی صحبت کنیم. خسته شده بودیم. دوره شش ساله گذشته، از نظر من شصت سال بود.»

شهر رقه که از سه سال پیش به اشغال نیروهای داعش درآمده است، پایتخت این گروه افراطی در سوریه محسوب می شود و داعش از این منطقه تمام عملیات سیاسی و نظامی خود را هدایت می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید