بزودی مرکزی برای نگهداری «زنان ویژه» در تهران راه‌اندازی می‌شود

بزودی مرکزی برای نگهداری «زنان ویژه» در تهران راه‌اندازی می‌شود
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن هاشمی، استاندار تهران از راه‌اندازی مرکزی برای «زنان ویژه» در تهران خبر داد و گفت: این مرکز به زودی با ظرفیت ۴۰۰ نفر در تهران ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا حسن هاشمی استاندار تهران با اعلام این خبر، اقدامات دستگاه‌ها در راستای مقابله با آسیب‌های اجتماعی و فقرزدایی از شهر در دولت یازدهم را خوب توصیف کرد و گفت:‌ «هماهنگی میان دستگاه‌ها در انجام اقدامات اجرایی در این زمینه نسبت به دوره‌های گذشته بسیار خوب بوده است.»

منظور از «زنان ویژه»، زنانی هستند که به روسپی‌گری می‌پردازند. «زنان ویژه» نامی است که اخیرا مسئولان روی «زنان خیابانی» گذاشته‌اند تا به گفته‌ سایت فرارو بهتر بتوانند به این زنان آسیب‌دیده خدمات ارائه کنند. فرارو در این باره نوشته است: «این تغییر نام به احتمال قوی به امید کاهش وحشت مسئولین از به زبان آوردن مشکلات این گروه در معرض آسیب جامعه انجام شده است.»


حسن هاشمی، استاندار تهران

چندین سال قبل یکی از مقامات پلیس تهران گفته بود که تهران فقط ۱۰۰ زن خیابانی دارد. حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران در سال ۱۳۹۰ در مصاحبه‌ای با «خبرآنلاین» گفته بود: «در گذشته هیچ ارگانی اسکان زنان خیابانی را برعهده نمی‌گرفت و پلیس نیز پس از جمع‌آوری، امکان نگهداری این افراد را نداشت. اگرچه در تهران کمتر از ۱۰۰ زن خیابانی وجود دارد و به زودی نیز همین تعداد هم جمع‌آوری می‌شوند.»

اینک به نظر می‌رسد که آمارها بسیار بالاتر از این تعداد باشد. هشتم آبان ماه سال جاری معاون اجتماعی سازمان امور بهزیستی کشور گفته بود: «درحال‌حاضر، ۲۴ مرکز در کشور به زنان آسيب‌ديده ارائه خدمت مي‌کنند.» وی همچنین ميانگين سني زنان ويژه حاضر در مراکز بهزيستي را کمتر از ۳۰ سال ذکر کرده بود. سال ۱۳۸۰ نیز رئیس کل دادگستری وقت تهران گفته بود تعداد زنان خیابانی ۲۰۰۰ نفر است، اما سال ۱۳۸۱ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت نیروی انتظامی گفته بود براساس آمار خانه‌های فساد تعداد زنان خیابانی ۲۹۰۰۰ نفر است.

برخی کارشناسان می‌گویند از آنجا که رصد و شناسایی این قبیل زنان دشوار است، بنابراین ارائه آمار دقیق میسر نیست، با این حال این کارشناسان می‌گویند آمارها بسیار بیشتر از موارد گزارش شده توسط مسئولین ذیربط است. پراکندگی این زنان در تهران نیز نامشخص است. ماه گذشته معاون اجتماعی سازمان امور بهزیستی کشور در اظهارنظری گفته بود خیابان‌های مطهری و عباس آباد تهران به پاتوق زنان خیابانی تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟

پیروز مجتهدزاده: جمهوری اسلامی در قبال حماس باید کاری را بکند که پادشاه سابق در مورد اسرائیل کرد

از «علت و ملت» و «کمربند شیعی» تا «امپراتوری باستان»؛ استعاره‌های ماندگار کیسینجر از ایران