Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا

ایران و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، رسانه های ایران به بازتاب نظر برخی از مقامات سیاسی ایران در این زمینه پرداخته اند. مهمترین مسائلی که انتظار می‌رود با انتخاب ترامپ در سیاست های آمریکا نسبت به ایران دستخوش تغییر شود، توافق هسته ای برجام و نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه به ویژه در مسئله سوریه است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بامداد چهارشنبه در جلسه هیئت دولت گفت: «نتیجه انتخابات آمریکا، نشان التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.» آقای روحانی با توجه به ابراز مخالفت شدید دونالد ترامپ در کمپین انتخاباتی اش با توافق هسته ای، در مورد تاثیر انتخاب او در این مورد تاکید کرد: «هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز که در سفر رومانی به سر می برد، به گزارش سایت وزارت خارجه در جمع خبرنگاران گفته است: «ما در امور داخلی دیگر کشور ها دخالت نمی کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع گرایی مواجه شود. ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند؛ اما آنچه آمریکا به عنوان یک تعهد بین المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند.»

اما نکته مهم دیگری که برای محافل سیاسی و تحلیل‌گران مسائل ایران مطرح است و در رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی هنوز بازتابی نداشته، تاثیر انتخاب دونالد ترامپ بر جناح بندی های سیاسی جمهوری اسلامی به ویژه با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری در ایران است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۲ آبانماه گفته بود که ترامپ در سخنانش واضح تر بوده و مردم آمریکا بیشتر به او توجه کردند. آقای خامنه‌ای پوپولیست خواندن دونالد ترامپ را زیر سئوال برد و گفت: «چرا عوام گرایانه؟ مردم حرفهایش را نگاه می کردند و می‌دیدند درست است. در واقعیت زندگی خودشان آن را می دیدند.» او اضافه کرد: «حقایقی که اینها بر زبان راندند دیدید؟ شنیدید؟ اینها آمریکا را افشا کردند. چند برابر چیزهایی را که ما می‌گفتیم و بعضی باور نمی‌کردند و نمی‌خواستند باور کنند، خود اینها گفتند.»

برخی تحلیلگران سیاسی ضمن اینکه این سخنان رهبر ایران را نشانه ای از نظر مثبت تر او نسبت به کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در مقایسه با کمپین هیلاری کلینتون ارزیابی می کنند، بر این نظرند که انتخاب آقای ترامپ با استقبال بیشتری از سوی اصول‌گرایان جمهوری اسلامی روبرو خواهد شد و فضای انتخاباتی آینده را برای حسن روحانی تنگ‌تر خواهد کرد. زیرا با انتخاب ترامپ پشتوانه بین‌المللی برجام ضعیف‌تر می‌شود و این می‌تواند مخالفان داخلی برجام و به یک معنا (دلواپسان) را تقویت کند.

در مورد سیاست خارجی و به ویژه خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ نیز در اولین ساعت‌های انتخاب او برخی مقامات ایران اظهار نظر کرده‌اند.

از جمله علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران گفته است: «پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع ایران است، زیرا دموکرات ها با برنامه تر بوده و با پنبه سر می برند و کینه و دشمنی بیشتری نسبت به جمهوری اسلامی دارند.» به گزارش خبرگزاری خانه ملت آقای مطهری در مورد سیاست خاورمیانه ای دونالد ترامپ اضافه کرده است: «ترامپ نگاه و رویکرد خوبی به عربستان ندارد و مواضع وی درباره خاورمیانه و بحران سوریه خوب بوده، همچنین ترامپ برای بهبود روابط با روسیه تمایل دارد.»

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که رای مردم آمریکا به ترامپ نشان از رای منفی به سیاست جنگ طلبانه و خشونت دارد. او در مورد سیاست خارجی آقای ترامپ اضافه کرده است: «باید منتظر ماند که چه سیاست‌هایی از طرف ترامپ در مورد منطقه و جهان اسلام اعلام می‌شود، ولی در مجموع رای مردم آمریکا نشان از رای منفی به سیاست جنگ طلبانه و خشونت و گستره دامنه نفوذ ده‌ها میلیون نفری در داخل آمریکا دارد.»

برخی مقامات دولتی ایران نیز به تفاوت سخنان دونالد ترامپ در دوران کمپین انتخاباتی وی با سخنرانی او پس از قطعی شدن پیروزی او اشاره کرده اند. از جمله حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جموری ایران در توییتر خود نوشته است: «تصویری که ترامپ در سخنرانی اعلام پیروزی به عنوان رئیس‌جمهور از خود نشان می‌داد، با تصویر او در دوران انتخابات متفاوت بود؛ این نکته‌ای قابل توجه است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در مورد انتخاب دونالد ترامپ اظهار نظر کرده و با بیان اینکه «نتیجه چهل و پنجمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان داد که سرخوردگی و بی اعتمادی اکثریت جامعه به ساختار و رویه‌های جاری در این کشور واقعی و رو به ازدیاد است.» گفته است که نتیجه انتخابات آمریکا بر سیاست ها و اقدامات ایران بی تاثیر است و مشی مستقل جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی کشورهای منطقه در هیچ مقطع زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده است.

بازتاب نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در میان ایرانیانی که در شبکه‌های اجتماعی فعالند نیز بسیار گسترده و در عین حال متفاوت است. نکته جالب اینکه بسیاری از ایرانیان انتخاب دونالد ترامپ را با پوپولیست دانستن او با انتخاب محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ مقایسه کرده اند. این در حالی است که برخی نیز این مقایسه را ناصواب دانسته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است