نیویورک، در شب انتخاب ترامپ

نیویورک، در شب انتخاب ترامپ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اشتفان گروبه: یکی از زشت ترین و ناخوشایندترین مبارزه های انتخاباتی در تاریخ مدرن آمریکا پس از نوزده ماه به پایان رسید.

اشتفان گروبه: یکی از زشت ترین و ناخوشایندترین مبارزه های انتخاباتی در تاریخ مدرن آمریکا پس از نوزده ماه به پایان رسید. ما به یکی از خیابانهای شهر نیویورک آمده ایم. جایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب، به همراه تیم انتخاباتی خود سوار بر اتومبیل بودند. مارک درباره این موضوع چه فکر می کنی؟

آگهی

مارک دیویس: هنوز کمی عجیب به نظر می رسد که واژه رئیس جمهوری را برای دونالد ترامپ به کار ببریم. من فکر می کنم که این انتخابات است سوالات زیادی را مطرح کرد. مثلا برای محیط زیست چه اتفاقی رخ خواهد داد، در شرایطی که رئيس جمهوری آمریکا گفته است به نظر او مساله تغییرات اقلیمی یک فریب عمومی است. درباره حقوق بشر باید منتظر چه چیزی باشیم وقتی که رئیس جمهوری آمریکا پیش از این صراحتا از زندان خلیج گوانتانامو دفاع کرده است.

اشتفان گروبه: درباره دیواری که گفته شده است بین آمریکا و مکزیک می سازد چه فکر می کنی؟ این یکی از اولین وعده های انتخاباتی او بود. آیا شاهد چنین اتفاقی خواهیم بود؟ چه بر سر قانون جنجالی بهداشتی اوباما می آید؟ آیا واقعا 30 میلیون آمریکایی بیمه درمانی خود را از دست می دهند؟ سوالات زیادی وجود دارند. ترامپ همیشه تاکید کرده است که از به سراغ کارنامه اوباما از روز اول کاری او می رود. از طرفی به نظر می رسد به او ماموریتی از طرف مردم داده شده است که او باید به این ماموریت هم توجه کند.

مارک دیویس: چیزی که من را شگفت زده کرده است این است که ما می بینیم گروه های مختلفی از ترامپ حمایت کرده اند. او مردی است که درباره رقیب خود هیلاری کلینتون گفته بود او را زندانی می کند اما در سخنرانی پیروزی خود از کلینتون تمجید کرد و گفت که مردم آمریکا باید قدردان او باشند. من خیلی مشتاقم که ببینم آیا ترامپ به عنوان رئیس جمهوری، تفاوت عمده ای با ترامپ به عنوان نامزد انتخاباتی خواهد داشت یا خیر.

اشتفان گروبه: به نظر من باید درباره هیلاری کلینتون هم صبحت کنیم. بدون شک او هم یک نامزد ایده آل برای عده ای نبود. بسیاری از آمریکایی ها چنین چیزی را به من گفته بودند و تاکید کرده بودند که انتخاب او انتخاب بین بد و بدتر بوده است. اما حالا به نظر می رسد که ترامپ را باید رئیس جمهوری بدانیم. ضعف هیلاری کلینتون در ایالتهایی که به اصطلاح دیواره آتشین دموکراتها بودند باعث تعجب من شد. در ایالتهایی مثل ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان. او در انتخابات مقدماتی دموکراتها در میشیگان به برنی سندرز باخته بود. از طرفی حضور لاتین تبارها در پای صندوقهای رای به اندازه کافی نبود که به نفع هیلاری کلینتون تمام شود و ضعف او را در میان اقشاری مثل سفیدپوستها یا طبقه متوسط کارگر یا افرادی بدون تحصیلات عالی پوشش دهد.

من زنانی را دیدم که اشک می ریختند. این آخرین فرصت آنها، حداقل در آینده نزدیک، بود که شاهد باشند احتمال حضور یک زن در کاخ سفید این قدر زیاد است. من به یاد می آورم که وقتی هیلاری کلینتون به عنوان نامزد دموکراتها معرفی شد، زنانی در فیلادلفیا اشک می ریختند. بنابراین سقف معروف شیشه ای که جلوی پیشرفت زنان را می گیرد، همچنان باقی مانده است و آنها فعلا باید در انتظار اولین رئیس جمهوری زن آمریکا بمانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روپرت مرداک در ۹۲ سالگی ریاست دو شرکت رسانه‌ای خود را به پسرش واگذار کرد

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است

نخستین واکنش یک مقام کاخ سفید به پرونده‌های قضایی ترامپ؛ هریس: اگر برای بایدن اتفاقی رخ دهد من هستم